Tika Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İlim Yayma Cemiyeti’nin ortaklaşa yürüttüğü Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Bosna Hersek’e gelen bir grup öğrenci, TİKA projelerini yerinde inceleme imkânı buldu.Saraybosna’nın...

Tika Tecrübelerini Öğrencilerle Paylaştı
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile İlim Yayma Cemiyeti’nin ortaklaşa yürüttüğü Tecrübe Paylaşım Programı kapsamında Bosna Hersek’e gelen bir grup öğrenci, TİKA projelerini yerinde inceleme imkânı buldu.
Saraybosna’nın yanı sıra Mostar, Travnik ve Gorajde şehirlerini ziyaret eden öğrenciler, TİKA’nın bu şehirlerde gerçekleştirdiği projeleri de yerinde inceleyip, TİKA’nın destekte bulunduğu Mostar’daki Cemal Biyediç Üniversitesi, Travnik’teki Elçi İbrahim Paşa Medresesi ve Gorajde’deki Fatih Sultan Mehmet Kültür ve Eğitim Merkezi’ni ziyaret etti. TİKA Saraybosna Koordinatörü Fatih Karaca, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, programın TİKA olarak Bosna Hersek’te gerçekleştirdikleri faaliyetlerin öğrenciler tarafından yerinde incelenmesi amacıyla gerçekleştirildiğini kaydetti. Öğrencilerin TİKA tarafından tadilatı yapılan Konyits Köprüsü, Srebrenitsa Anma Galerisi ve Mostar yolu üzerindeki Meram Sağlık Ocağı’nı da incelediklerini anlatan Karaca, ayrıca TİKA tarafından restorasyonu devam eden ve Saraybosna’nın en eski camilerinden olan Fatih Sultan Mehmed (Hünkar Camii) Camii gibi bazı projelerin de yerinde incelendiğini aktardı. Karaca, önümüzdeki günlerde restorasyonu TİKA tarafından yapılacak tarihi Başçarşı’nın da program kapsamında ziyaret edildiğini belirterek, öğrencilerin tadilatı devam eden Vişegrad’daki Sokollu Mehmed Paşa Köprüsü’nü ziyaret ettiklerini söyledi. Program çerçevesinde hem TİKA projeleriyle gençlere bilgi ve tecrübe aktarımına vesile olmak hem de öğrencilerin Bosna Hersek’i yakından tanımalarını sağlamak istediklerini vurgulayan Karaca, bu kapsamda Travnik ve Mostar şehirlerine turistik geziler de düzenlediklerini ifade etti.
Gruptaki öğrencilerin farklı üniversite ve bölümlerde eğitim aldıklarına işaret eden TİKA Saraybosna Koordinatörü Karaca, "Bunun genç arkadaşlara ileriki dönemlerinde ülkemize ve gönül coğrafyamıza hizmet etmek amacıyla bulunacakları meslek seçimleri açısından faydalı bir program olacağını düşünüyorum" dedi.
İlim Yayma Cemiyeti Ankara Şube Müdürü Emre Tekmen ise, projenin amacının TİKA’nın yapmış olduğu projeleri öncelikle bilgisayar ortamında sunumlarla öğrencilere göstermek ve daha sonra gidip yerinde incelemek olduğunu söyledi. Tekmen, "Tecrübe Paylaşım Programı" ile TİKA’nın bu coğrafyalardaki Osmanlı mirasına nasıl sahip çıktığını öğrencilere gözlemletmek istediklerini kaydetti.
Program kapsamında Türkiye’den yaklaşık 40 öğrenci, başta Balkan ülkeleri olmak üzere beş ülkedeki TİKA program koordinatörlüklerini ziyaret edecek. Öğrenciler, Bosna Hersek’in yanı sıra Kosova, Makedonya, Arnavutluk ve Azerbaycan’ı da ziyaret edecek.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER