Toroslar Belediyesi’nin, ’eğitim Ve İstihdam’ Çalişmalarina Tbb’den İzleme Ziyareti

Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesi’nce, hedef grup seçilen ‘Engelliler, Romanlar ve Çalışan Çocukların Aileleri’ ile ilgili eğitim ve istihdama yönelik hazırlanan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler...

Toroslar Belediyesi’nin, ’eğitim Ve İstihdam’ Çalişmalarina Tbb’den İzleme Ziyareti
Mersin’in merkez ilçe Toroslar Belediyesi’nce, hedef grup seçilen ‘Engelliler, Romanlar ve Çalışan Çocukların Aileleri’ ile ilgili eğitim ve istihdama yönelik hazırlanan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) önderliğinde devam eden projenin ilk izleme ziyareti gerçekleştirildi.
Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği tarafından finansa edilen, 7 milyon Euro hibe desteğinin verildiği, ’Dezavantajlı Bireylerin Entegrasyonuna Yönelik İstihdam ve Sosyal Destek Hizmetleri Koordinasyon ve Uygulama Modeli Operasyonu Teknik Desteği’ projesi kapsamında Türkiye Belediyeler Birliği’nden gelen teknik destek ekibince, Toroslar Belediyesi’nin uygulamaya geçirdiği proje ilgili bugüne kadar yaptığı çalışmaların yerinde incelemesi yapıldı. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’yı da makamında ziyaret eden Eğitim ve Sosyal Politika Uzmanı Özlem Yurdanur Özgenç ve beraberindeki heyet, Toroslar Belediyesi’nin, eğitim ve istihdam konusunda hazırladıkları projeleri yakından takip ettiklerini ve kurumlar arası diyaloğunu da takdirle karşıladıklarını söyledi.Başkan Tuna’ya projeye sunduğu katkılarından dolayı teşekkür eden Özgenç, “Proje, İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı çerçevesinde bulunan ve dezavantajlı bireylerin istihdam edilebilirliğinin arttırılmasını, bu bireylerin iş gücüne erişiminin kolaylaştırılmasını ve iş gücü piyasasına katılmalarına ilişkin engellerin ortadan kaldırılmasını amaçlamaktadır” dedi.
Mersin Toroslar Belediyesi olmak üzere 10 ilde, 12 belediye tarafından uygulanacak olan projenin 2 yıl süreceğini belirten Özgenç, dezavantajlı bireylere hizmet sağlanmasına ilişkin Toroslar Belediyesi’nde de istihdam ve rehberlik merkezi adı altında bir birim kurulacağını vurguladı.
Teknik destek ekibine ziyaretlerinden dolayı teşekkür eden Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise proje kapsamında Toroslar Belediyesince seçilen 3 hedef grubunun engelliler, Romanlar ve sokakta çalışan çocuklar ve ailelerinin oluşturduğunu kaydetti. Hayata geçirdikleri AB projelerinin genellikle, ilçenin gereksinimleri doğrultusunda sosyal içerikli, eğitime ve yaşam standartlarını yükseltmeye yönelik projeler olduğunu belirten Tuna, "TBB’nin önderliğinde istihdam ve sosyal destek hizmetlerinin koordinasyon ve sunulmasına yönelik bir model geliştirmek ve uygulamak suretiyle dezavantajlı bireylerin işgücü piyasasına sürdürülebilir şekilde entegrasyonuna katkıda bulunmayı hedefleyen projenin ortağı olmaktan büyük mutluluk duymaktayız” diye konuştu.
Ziyaretin ardından Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, heyete teşekkür plaketi takdim etti. Türkiye Belediyeler Birliği’nden gelen teknik destek ekibi daha sonra Toroslar Belediyesi’nce kurulun Romanlar Mesleki Eğitim Merkezi ile Engelliler Akademisi’nde ve yapım çalışmaları devam eden Gençlik Merkezi’nde de incelemelerde bulunarak, çalışmalarla ilgili bilgiler aldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER