Trump'tan flaş karar!

ABD yönetiminin, 2004'ten beri "Ülke çıkarlarına tehdit teşkil ettiği gerekçesiyle" Suriye'ye uyguladığı ve Trump'ın da imzaladığı ulusal acil durum uygulaması ile tedbirler 1 yıl daha devam edecek

Trump'tan flaş karar!

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'nin "ABD  çıkarlarına tehdit teşkil ettiği" gerekçesiyle 2004 yılından bu yana yürürlükte  olan ulusal acil durum uygulamasını uzattı. 

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada Trump'ın, söz konusu kararı imzalayarak ABD Kongresine gönderdiği bildirildi.

İlk olarak 11 Mayıs 2004'de uygulanmaya başlayan "Suriye rejiminin oluşturduğu tehditlere karşı ulusal acil durum uygulaması," belirli kişi ve ürünlerin ABD ile Suriye arasında ticarete konu olmasını yasaklıyor.

Suriye rejiminin terörü desteklemesi, kitle imha silahlarına sahip  olması ve füze programını sürdürmesi gibi nedenlerin sıralandığı kararda, bu  unsurların ABD ulusal çıkarlarına tehdit teşkil ettiği ifade edildi. Ayrıca  rejimin, özgürlük ve yönetimde temsiliyet çağrısı yapan Suriye halkına vahşi  saldırılar düzenlediği kaydedilen kararda, yönetimin kimyasal silahlara sahip  olduğuna işaret edildi.

Beşşar Esed rejiminin vahşi saldırı ve insan hakları ihlallerinin de ağır şekilde eleştirildiği kararda, rejimin insani yardımların ulaştırılmasını  engellemesi ve siyasi geçiş sürecinin önünü tıkaması da güçlü şekilde kınandı.

Kongre kayıtlarına girecek olan karar ile ABD yönetimi 1 yıl daha  Suriye'ye karşı ulusal acil durum tedbirlerini sürdürecek. ABD'nin herhangi bir zamanda bu kararı değiştirme ve kaldırma yetkisi bulunuyor.

Son olarak önceki Başkan Barack Obama, 4 Mayıs 2016'da bu kararı 1  yıllığına uzatmıştı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER