'Türkiye inanılmazı başardı'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'nin terörizmden ve Suriye'deki gelişmelerden etkilendiğini belirterek, "Türkiye 3 milyon sığınmacıyla inanılmaz sorumluluk üstlendi ve tekrar insani yardımlar yapmaya hazır." dedi.

'Türkiye inanılmazı başardı'
Merkel, Belçika'nın başkenti Brüksel'de gerçekleştirilen Avrupa  Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nin ardından yaptığı açıklamada, zirvede Türkiye  ile ilişkiler konusunda ayrıntılı bir fikir teatisinde bulunulduğunu söyledi.
Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde şu an için yeni bir başlık   açılmayacağını anlatan Merkel, buna rağmen gelişmelerle ilgili diyalogda  kalınacağını bildirdi.
 Merkel, Türkiye'deki bazı gelişmelere ilişkin eleştirisel görüşler  söylense de herkes tarafından Türkiye'nin bir komşu ülke olduğunun bilindiğini  dile getirerek, bu komşuluk ruhuyla görüşmeye devam edilmek istendiğini kaydetti.
Türkiye'nin durumuna ve konumuna dikkati çeken Merkel, sözlerini şöyle  sürdürdü:
"Türkiye bir şekilde terörizmden etkileniyor; hem PKK'dan hem de  DEAŞ'tan. Türkiye dünyada gerçekten şu an yaşanabilecek en kötü şeyin yaşandığı  Suriye'ye komşu. Halep'in Türk sınırına ne kadar yakın olduğunu görünce o zaman  bunun ne anlama geldiği anlaşılır. Türkiye 3 milyon sığınmacıyla inanılmaz  sorumluluk üstlendi ve tekrar insani yardımlar yapmaya hazır."
Angela Merkel, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  görüşme halinde olduğunu da aktardı.

Halep'te sivillere yönelik saldırılar
Zirvede Halep Belediye Başkanı'nın kentteki insanların durumunu  anlattığına değinen Merkel,  Halep'ten çıkan insanlara yardım edilmesi  gerektiğini belirtti.
Suriye'de sivil halka yönelik saldırılar konusunda rejimin yanı sıra  Rusya ve İran'ın sorumlu tutulduğunu ifade eden Almanya Başbakanı, işlenen   suçların cezalandırılması gerektiğini vurguladı. Merkel, "Zirvenin bu bölümünün  moral bozucu olduğunu saklamak istemiyorum çünkü 21'inci yüzyılda utanılacak şeyi  görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.
 İnsanlara yardım etmek için irade ve para eksikliğinin bulunmadığını  bildiren Merkel, Halep'teki durumu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin  başarısızlığı olarak niteledi.
Halep'ten ayrılan insanların nerede kalacağı ve güvende olabileceği  konusuyla ilgilenilmesini isteyen Merkel, "Suriye’de, sadece Halep'te çatışmalar  yok. Başka yerlerde de var. Halep'te çatışmaların gerçekten azalması Suriye'de  barış olduğu anlamına gelmiyor. Bundan sonra siyasi sürecin nasıl  gerçekleşeceğinin düşünülmesi gerekiyor." diye konuştu.

Sığınmacılarla ilgili Türkiye ile AB arasındaki anlaşma
Sığınmacılara ilişkin AB'nin Türkiye ile imzaladığı anlaşmanın da  zirvede geniş bir şekilde ele alındığı bilgisini paylaşan Merkel, "Bu anlaşmanın  tüm yönleriyle uygulanacağı teyit edildi." ifadesini kullandı.
Merkel, bu anlaşmanın başka ülkelerle de yapılması olanağının bulunup  bulunmadığının da görüşüldüğünü aktardı.
Ukrayna'nın doğusundaki gelişmeler
Başbakan Merkel, Ukrayna'nın doğusundaki gelişmelere değinerek, Fransa  Cumhurbaşkanı François Hollande ile Minsk Anlaşması'nda ne kadar ilerleme  sağlandığı konusunda zirvede bilgi verdiklerini belirtti.
Söz konusu anlaşmanın uygulanmasının çok yavaş ilerlediğini anlatan  Merkel, ilerlemenin Rusya'ya uygulanan yaptırımların gevşetilmesi için yeterli  olmadığını ve bu yaptırımların 6 ay daha uzatıldığını sözlerine ekledi.
 
Güncelleme Tarihi: 16 Aralık 2016, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER