Türkiye'deki açlık sınırına inanamayacaksınız

Türk-İş Eylül ayı için 4 kişilik ailenin açlık sınırı bin 190 lira, yoksulluk sınırını 3 bin 876 lira olarak hesapladı.

Türkiye'deki açlık sınırına inanamayacaksınız

Türk-İş'in Eylül ayı "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırmasında dört kişilik bir ailenin "sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi" için yapması gereken gıda harcaması tutarı bin 190 lira olarak açıklandı.

HER AY HESAPLANIYOR

Türk-İş'ten yapılan açıklamada, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 27 yıldan bu yana her ay düzenli olarak "açlık ve yoksulluk sınırı" araştırması yapıldığı hatırlatıldı.

YOKSULLUK SINIRI 3 BİN 876 LİRA

Araştırmanın 2014 Eylül ayı sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin "sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi" için yapması gereken gıda harcaması tutarının bin 190 lira 4 kuruş olduğu belirtilen açıklamada, "Gıda harcaması ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarı (yoksulluk sınırı) ise 3 bin 876 lira 37 kuruştur" görüşüne yer verildi.

BİR YILDA 158 LİRA ARTTI

Asgari ücretin bekar bir işçi için aylık net 891 lira olduğu, tek bir kişinin yaşama maliyetinin bin 410 liraya ulaştığı savunulan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"Günlük 27,90 lira olan net asgari ücretle bir kilogram et bile almak mümkün değildir. 2013 yılının Eylül ayına göre dört kişilik ailenin yaşama maliyeti bugün, günlük 17 lira daha fazla harcamayı gerekli kılmaktadır. Sadece gıda harcaması tutarı bir yılda 158 lira artmıştır. Yaşama koşullarındaki olumsuzluklar çalışma hayatına da doğrudan yansımaktadır. Her gün meydana gelen onlarca, yüzlerce iş kazası ve sonrasında ölümlerde bu şartların etkisi söz konusu olabilmektedir. Bütün bu faktörler ekonomik ve toplumsal kırılganlıkların artmasına yol açmaktadır. Gerçekleşen enflasyon öngörülen ve hedeflenenin çok üstündedir. Mutfak enflasyonunda yaz aylarında görülen mevsimsel düşüş bu yıl yaşanmamıştır."

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2014, 21:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326