Ukrayna, NATO ile tatbikat yapacak

Rusya’yla gerilim tırmanırken Ukrayna’dan NATO’yla ortak askeri tatbikat açıklaması geldi.

Ukrayna, NATO ile tatbikat yapacak

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Homçak, Rusya ile yaşanan Donbass krizi ve NATO’nun kuruluşunun 72’nci yıl dönümü nedeniyle yaptığı açıklamada, ‘Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin son yıllarda Avrupa’nın kalkanı haline geldiğini’ söyledi. Ukrayna Genelkurmay Başkanı Homçak, Avrupa’nın uluslararası hukukla tanınan sınırlarının 2014’te Rusya tarafından ihlal edildiğini, Ukrayna’nın ise son yıllarda Avrupa-Atlantik güvenliğine önemli katkı sağladığını belirtti.

Rusya’nın 2014’te Kırım’ı yasa dışı ilhak ederek, kanlı bir savaş başlattığını belirten Homçak, “Devletimizin NATO’ya dahil olması yalnızca Ukrayna’yı değil, aynı zamanda Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütünü de güçlendirir” dedi.

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada ise, gelecek aylarda gerçekleşmesi beklenen ortak tatbikatta en az beş NATO üye ülkesinden binden fazla personel olacağı belirtildi. Açıklamada “Özellikle düşmanca hareket eden komşu ülkelerde biri tarafından saldırganlıkla karşılaşan bir devletin sınırı ve bölgesel bütünlüğünü korumak için taaruzun takip edeceği savunma adımları  çalışılacak” ifadeleri yer aldı. Tatbikata dair net bir tarih verilmedi.

Rusya ve Ukrayna hattında gerilim tırmanırken Kremlin, ABD ve NATO’nun Ukrayna’yı askeri olarak desteklemesi halinde Rusya’nın kendi güvenliğini sağlamak için ilave tedbirler alacağını söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327