Uyuşturucu operasyonuna savaş helikopterleri de katıldı!

Elazığ'da gerçekleştirilen dev uyuşturucu operasyonuna savaş helikopterleri de katıldı. Operasyonda 650 kilo esrar ile 17 ton kök hint keneviri ele geçirildi.

Edinilen bilgiye göre, Elazığ İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı birimlerin 6 ay süren çalışması sonucu Palu ilçesi Beydoğan ve Büyük Çaltı kırsalı Kurn Dağları’nda birçok tarlada Hint keneviri yetiştirildiği belirlendi. İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı birimlerin hazırlıklarını tamamlanmasının ardından Kobra ile Skorsky helikopterle havadan, Jandarma KOM, JÖH ile Komando birliklerinin de aralarında bulunduğu 150 asker ve narkotik köpekleriyle karadan şafak operasyonu gerçekleştirdi. Havadan ve karadan yapılan operasyonda timler 1 ev ile uyuşturucu ekili 8 tarlayı bastı. Baskınlarda timler, şüpheliler Y.B. ve M.D’yi yakaladı. Ev ve tarlalarda yapılan aramada boya kutuları içerisinde 650 kilo satışa hazır kubar esrar, Kurn Dağları’nda ekili 17 ton kubar esrara eşdeğer 67 bin kök Hint keneviri ele geçirildi. Şüphelilerin yakalanmadan önce tarlalardaki Hint kenevirlerini keserek kurutmak için dağa kurdukları çadırın yanına serdikleri görüldü. Hint keneviri tarlalarını sulamak için şüphelilerin dere yatağından dağa 5 kilometrelik boru döşediği de ortaya çıktı.

PİYASA DEĞERİ 35 MİLYON LİRA

Ele geçirilen 17 tona eşdeğer 67 bin kök Hint keneviri tarlalardan tek tek söküldü. Sökülen Hint kenevirleri, daha sonra sulama sisteminde kullanılan borularla birlikte dağda yakılarak imha edildi. Satışa hazır 650 kilo kubar esrar ise torbalara konularak kamyonetle İl Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Ele geçirilen esrar maddeleri ve Hint kenevirlerinin piyasa değerinin en az 35 milyon lira olduğu öğrenildi.

Yakalanan Y.B. ve M.D’nin uyuşturucu madde yetiştirip ticaretini yapmak suçundan adliyeye sevk edilmesi bekleniyor.


Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2014, 11:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER