Vali Süleyman Kamçı, Mgtc’yi Ziyaret Etti

Malatya Vali Süleyman Kamçı, “Komşu ülkelerde devam eden sıkıntılardan dolayı oradan bize gelen mülteci sayısında her gelen gün artış oluyor” dedi.Malatya’da 25 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan Vali Süleyman Kamçı, kendisine...

Vali Süleyman Kamçı, Mgtc’yi Ziyaret Etti
Malatya Vali Süleyman Kamçı, “Komşu ülkelerde devam eden sıkıntılardan dolayı oradan bize gelen mülteci sayısında her gelen gün artış oluyor” dedi.
Malatya’da 25 Eylül 2014 tarihinde göreve başlayan Vali Süleyman Kamçı, kendisine ‘hayırlı olsun’ ziyareti yapanlara iadei ziyareti sürdürüyor.
Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti ‘ni (MGTC) ziyaret eden Vali Süleyman Kamçı, bsın mensuplarının sorularını da cevaplandırdı.
Vali Süleyman Kamçı yaptığı konuşmada, “Gazeteciler, televizyoncular kısaca basın bizim için önemlidir. Basına önem ve değer veriyoruz. Sizler de buna fazlasıyla layıksınız. Malatya’da güzel hizmetler yapmaya layık bir il. Benden önceki değerli arkadaşlarım güzel hizmetler yaptılar. Yarım kalan işlerini devam ettirmek yeni yeni projelerde, sizlerin de yardım ve destekleriyle hep beraber olmak dileğile Malatya’ya inşallah güzel hizmetler yapacağız. Meslekte epeyce tecrübemiz olduğunu düşünüyoruz. İnşallah o Malatya’nın hoş görüsüyle, iyi niyetiyle, basınıyla STK larla birleşirse Malatya’da güzel hizmetler olur diyorum” ifadelerini kullandı.
Bir basın mensubunun Malatya’da bulunan yabancılar konusundaki sorulara karşılık Kamçı, Malatya Beydağı Konaklama Tesisi’nde (MABEK) kalan Suriyeli mülteci sayısının 7 bin 500-8 bin civarında olduğunu ve bu sayının zaman zaman değiştiğini belirterek, “Konteyner kentimizde kalanlarla ilgili herhangi bir sıkıntımız ve problemimiz söz konusu değil. Bildiğiniz gibi onların ödenekleri AFAD tarafından geliyor ve harcanıyor. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından ayrıca takviye ediliyor. Dolayısıyla orada belirli bir düzenimiz kurulmuş durumdadır.
Maalesef komşu ülkelerde devam eden sıkıntılardan dolayı oradan bize gelen mülteci sayısında her gelen gün artış sağlanmasına vesile oluyor. Biz yine de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun en iyi illerindeniz. Burası belki uzak olduğu için gelenler çok fazla olmuyor. Ancak şu andaki sayıyı tespit etmek için çalışmalarımız sürüyor. Dışarıda kalan mülteciler için 2 bin 500 civarında bir tespitimiz var. Tespit edemediğimiz var. Çünkü günde ancak 100 kişinin tespiti yapılıyor. Bunların parmak izleri alınıyor. Kayıtları yapılıyor. Bunların da bin civarında olduğunu tahmin ediyoruz. İlçelerde köylerde evlere yerleşmiş durumda olan 3 bin 500 konyteyner kent haricinde kalan Suriyeli başta olmak üzere misafirlerimizin olduğunu düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.
MGTC Başkan Mikail Pelit ise, “Önümüzdeki süreç içerisinde Malatya ile ilgili önemli projelerin hayata geçirilmesine sayın valilimizin büyük emeği olacağına inanıyoruz. Başbakanımızın Malatya’ya geldiğinde Malatya’ya sıradan bir Vali göndermediğini, daha önceden de tanıdığımız bildiğimiz birisi demişti. Yöneticilik konusunda engin bir tecrübeye sahip olan sayın Valimizin, Malatya’mız ve ilçelerinde önemli çalışmalara imza atacağına inanıyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326