VAN’DA "İSLAM DÜNYASINI KUŞATAN FİTNELER VE TEVHİDİN MERKEZİ EHL-İ BEYT" PANELİ

Van’da, Yeni Mesaj Gazetesi tarafından "İslam Dünyasını Kuşatan Fitneler ve Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt" paneli düzenlendi.Bir otelde yapılan panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Bağımsız Türkiye Partisi...

VAN’DA
Van’da, Yeni Mesaj Gazetesi tarafından "İslam Dünyasını Kuşatan Fitneler ve Tevhidin Merkezi Ehl-i Beyt" paneli düzenlendi.
Bir otelde yapılan panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Bağımsız Türkiye Partisi Van İl Başkanı M. Şakir Gül’ün açılış konuşmasının ardından kürsüye çıkan eğitimci-yazar Ergün Güner, “Ehl-i Beyt ve Ehl-i Beyt’e Karşı Türetilen Bid’at akımlar” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda Ehl-i Beyt’in önemine değinen Güner, bu coğrafyanın Ehl-i Beyt nefesi ile İslamlaştığını ve o nefesle bu topraklarda birlik ve beraberliğin oluşturulduğunu vurguladı.
Hukukçu-yazar Abdullah Talha Karakoç ise, bu coğrafyadaki çok farklı etnik yapılardan gelen Müslüman halkların, Mustafa Kemal’in halkçılık ilkesi doğrultusunda birlik olduklarını vurguladı. Kendisinin de Kürt kökenli olduğunu ifade eden Karakoç, bu durumun bir üst kimlik olan Müslüman Türk milleti çatısı altında olmasını engellemediğini belirtti. Küresel güçler tarafından yöre halkının yerel kimliğine yapılan vurgunun bir ve beraber olan Müslüman Türk milletini bölüp parçalamayı amaçladığını dile getiren Karakoç, bu oyunun bozulması için katılımcıların bilinçli olması ve çevrelerini uyarmalarını istedi.
Araştırmacı-yazar Dr. Ahmet Hamdi Kepekçi de, doğu ve güneydoğu insanına yapılan yanlışların devlet tarafından değil hükümetler tarafından yapıldığını belirtti. Bir kazada suçlunun araba değil onu kullananın olduğunu söyleyen Kepekçi, ‘Milli Ekonomi Modeli’ ve bu modelin sahibinin dünya üzerinde gösterdiği etkiyi Rusya, BRİCS ülkeleri ve son olarak Yunanistan’da kabul gördüğünü dile getirdi. Bu gelişmelere kayıtsız kalınmaması gerektiğini ifade eden Kepekçi, bölge insanına yapılan bu mağduriyetlerin yalnızca milli ekonomi modeli ile giderilebileceğini kaydetti.
Avukat Galip Akdağ’ın da katıldığı panel, M. Şakir Gül’ün kapanış konuşmasıyla sona erdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326