Yanlış İlaçlama Tarladaki Ekinleri Kuruttu

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Kayahan köyünde çiftçilikle uğraşan bir kişinin, yanlış ilaçlama nedeniyle tarlasındaki ekinlerin kuruduğu belirtildi.Edinen bilgiye göre, Kayahan köyünde çiftçilikle uğraşan ve aile geçimini 7...

Yanlış İlaçlama Tarladaki Ekinleri Kuruttu
Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Kayahan köyünde çiftçilikle uğraşan bir kişinin, yanlış ilaçlama nedeniyle tarlasındaki ekinlerin kuruduğu belirtildi.
Edinen bilgiye göre, Kayahan köyünde çiftçilikle uğraşan ve aile geçimini 7 dönümlük arazinden elde ettiği buğdayla sağlayan Erhan Fidan, 2014 Nisan ayı içerisinde, Silvan’da tarım ilaçları satan bir bayiden aldığı ilacı buğday tarlasına döktü. Tarla içinde bulunan zararlı otlardan kurtulmak isteyen Fidan’ın 7 dönümlük buğday tarlası tamamen kuruduğu için Kulp Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne müracaat ederek zarar ziyanının tespit edilmesi talebinde bulundu. Müracaatının ardından 4 ay geçtiğini belirten çiftçi Fidan, inceleme için her hangi bir heyetin gelmediğini söyledi. Tarlasındaki ekinlerin kurumusandın dolayı büyük mağduriyet yaşadığını belirten Fidan, ailesinin geçimini sağladığı ürünlerin kuruması ile birlikte zor günler geçirdiğini belirterek, yetkililerden yardım istediğini söyledi. Fidan, "Geçtiğimiz Nisan ayında 7 dönüm civarında buğday ektiğim tarlada, içinde bulunan otlarla mücadele etmek için Silvan ilçesinde tarım ilaçları satan bayiden ilaç aldım ve tarlamda ilaçlama yaptım. Ancak yapmış olduğum ilaçlama sonucu otlarla birlikte buğday da kurudu. Hiçbir şeyim kalmadığı için mağdur durumdayım. Maddi durumum yetersiz. Hiçbir gelirim yok. Tarlamın zarar görmesiyle büyük sıkıntı içerisine girdim. Konuyla ilgili olarak ilaç aldığım yere durumu bildirdim. İlaç satan yetkili bana bu durumdan kimseye bahsetmemem için 200 kilogram buğday vereceğini söyledi. Ancak kaybım büyük olduğu için durumu Kulp Kaymakamlığına bağlı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirdim. Zararımın yerinde tespit edilmesi için müracaat ettim. Bu güne kadar herhangi bir heyet gelip incelemede bulunmadı. Ailemin geçimini sağladığım ekinlerim kuruduğu için büyük bir mağduriyet yaşıyorum. Yetkililerden bu konuda yardım bekliyorum" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER