Yedi Ayda 35 Kilo Verdi

Antalya’da 123 kilo olan Esra Yıldırım, mide küçültme ameliyatı ile 7 ayda 35 kilo verdi.Memorial Antalya Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi’ne başvuran Esra Yıldırım, merkez doktorları tarafından değerlendirilerek, obezite ameliyatı için...

Yedi Ayda 35 Kilo Verdi
Antalya’da 123 kilo olan Esra Yıldırım, mide küçültme ameliyatı ile 7 ayda 35 kilo verdi.
Memorial Antalya Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi’ne başvuran Esra Yıldırım, merkez doktorları tarafından değerlendirilerek, obezite ameliyatı için uygun bulundu. Cerrahi sonrası 7 ayda 35 kilo veren Yıldırım’ın, kalp ritm bozukluğu, diz-eklem ağrıları gibi obezitenin yol açtığı hastalıkları da tedavi edildi.
Mide küçültme ameliyatına karar vermesinde, yaşadığı sağlık sorunlarının önemli bir etkisi olduğunu anlatan Yıldırım, “Kendimi bildim bileli kilolu biriydim. Yaptığım diyetler sonucu verdiğim kiloları fazlasıyla geri alıyordum. Rejim yapmaktan yorulmuştum. Fazla kiloların yarattığı estetik kaygılar bir yana, her ay birkaç kez hastanelerin acil servisine başvurmak zorunda kalıyordum. Kalp ritm bozukluğum vardı. Yürümekte zorlanıyordum. Geceleri kramplarla uyanıyordum. Dizlerimde korkunç ağrılar vardı” dedi.
Esra Yıldırım ameliyat sonrasında ilk ayda 10 kilo, ikinci ayda ise 10 kilo verdiğini söyleyerek ameliyatın en iyi tarafının insanın aklının yemekte kalmaması olduğunun altını çizdi. Yıldırım, “Rejimde olan kişiler yemek yiyemediği zaman kahreder. Ancak ameliyat sonrası küçük porsiyonlarla doyabildiğiniz için canınız bir şey çekmiyor. İsteyip de yiyemediğiniz hiçbir durum yaşamıyorsunuz. Hiçbir şeye küsmüyorsunuz” ifadelerini kullandı.
“Obezite ameliyatı ile yeniden doğdum” diyen Yıldırım, “56 bedenden 44 bedene indim. Hayatımda ilk defa bu yaz bikini giydim. Fotoğraflarda hep geride durup, saklanırken şimdi büyük öz güvenle poz veriyorum. Sağlıklı biriyim. İki kızım için daha uzun yıllar yaşamak istiyorum” şeklinde konuştu.
HAYATİ RİSKİ VARDI
Memorial Antalya Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi sorumlusu Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Yazıcıoğlu ise, Esra Yıldırım’ın obezite tedavisinde öncelikle tetkikler yapıldığını, kilo sorununun kaynağının araştırıldığını anlattı. Obezite sınıflandırmasında kullanılan Beden Kitle Endeksi’nin, Yıldırım için 48 olduğunu belirten Uz. Dr. Yazıcıoğlu, “Bu değer ‘Morbid Obezite’ denilen ve ciddi kalıcı sağlık sorunlarına ve hatta hayatı tehdit eden durumlara yol açan bir seviyedir. Bu nedenle ameliyat kararı aldık” açıklaması yaptı.
OBEZİTE ERKEN ÖLÜM İÇİN CİDDİ RİSK FAKTÖRÜ
Memorial Sağlık Grubu Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan da obezitenin, özellikle morbid obezitenin birçok hastalık ve erken ölüm için güçlü bir risk faktörü olduğunu, obezite sınırını aşmış bir kişinin yaşam beklentisinin azaldığını söyledi. Prof. Dr. Gürkan ameliyatın türü hakkında da bilgi vererek, “Esra Hanım’a obezite cerrahisinde en etkin yöntem olan laparoskopik (kapalı yöntem) sleeve gastrektomi (tüp mide) operasyonu yaptık” şeklinde konuştu.
DOĞRU BESLENME PROGRAMI UYGULADI
Ameliyat sonrası Esra Yıldırım’ın beslenme programını hazırlayan Memorial Antalya Hastanesi Kilo Kontrol Merkezi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Berna Ertuğ, Yıldırım için tüm besin gruplarından düzenli olarak yemesini sağlayan, su tüketimini artıran ve hayatına fiziksel aktivite katan bir program hazırladığını dile getirdi. Bu sayede 35 kilonun 28 kilosunun yağ olarak kaybedildiğini anlatan Ertuğ, Yıldırım’ın beslenme programına devam ettiğini söyledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER