Yeni başbakan kim olacak?

Başbakan Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olmasıyla birlikte AK Parti'yi geçici olarak kimin idare edeceği de belli oldu. Parti Başkanvekili, Mehmet Ali Şahin'e emanet.

Yeni başbakan kim olacak?

Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda yeni Başbakan'ın kim olacağı ve AK Parti'nin başına kimin geçeceği sorusu yanıtını buldu. 

Ak Parti'nin cumhurbaşkanı adayının açıklanmasıyla birlikte Erdoğan sonrası partinin başına kimin geleceği de konuşulmaya başlandı.

YENİ GENEL BAŞKAN M. ALİ ŞAHİN!

Anayasaya göre; Cumhurbaşkanı seçilenin, varsa partisi ile ilişiği kesiliyor ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliği sona eriyor. Milliyet gazetesinden Aydın Hasan'ın haberine göre eğer Erdoğan, 10 Ağustos veya 24 Ağustos'ta cumhurbaşkanı seçilirse AK Parti Genel Başkanlığı ile başbakanlık makamı boşalacak. Siyasi ve Hukuk İşleri Başkanı M. Ali Şahin, şu anda parti hiyerarşisi içinde ikinci sırada bulunuyor. Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda Mehmet Ali Şahin, Ak Parti Genel Başkanvekili olacak. Tüzükte öngörülen süre çerçevesinde AK Parti'nin büyük kongresi toplanacak ve burada genel başkan seçilecek.

KABİNE ARINÇ'A EMANET EDİLECEK!

Ak Parti'nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ağustos ayındaki seçimde Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda, hem başbakanlık hem de Ak Parti Genel Başkanlığı makamları boşalacak. Kongreye kadar Ak Parti'nin başına, partinin şu anda ikinci adamı konumunda bulunan Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin geçecek. Erdoğan'ın Köşk'e çıkması durumunda ise yeni hükümet kurulana kadar kabine Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç'a emanet edilecek.

YENİ HÜKÜMETİ KİM KURACAK?


Erdoğan, Köşk'e çıkması durumunda ilk yapacağı işlerden biri, hükümeti kurma görevi verme olacak. Erdoğan, Ak Parti içinden bir milletvekilini yeni hükümeti kurmakla görevlendirecek. Yeni hükümet kurulana kadar ise Başbakanvekili Bülent Arınç olacak.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 15:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327