Yepaş’tan "fatura Tahsilat Merkezleri" Uyarısı

Elektrik faturası tahsilatında “Hiçbir ücret alınmaz” hükmüne dikkat çeken YEPAŞ, “Bu tür iş yerlerine elektrik faturası ödemeyin. Oluşabilecek mağduriyetlerden sorumlu değiliz. Fatura bildirimi üzerindeki ödeme noktalarından ödemelerinizi...

Yepaş’tan
Elektrik faturası tahsilatında “Hiçbir ücret alınmaz” hükmüne dikkat çeken YEPAŞ, “Bu tür iş yerlerine elektrik faturası ödemeyin. Oluşabilecek mağduriyetlerden sorumlu değiliz. Fatura bildirimi üzerindeki ödeme noktalarından ödemelerinizi yapınız” uyarısında bulundu.
Müşteri memnuniyet odaklı güvenilir, kaliteli, saygılı ve hızlı hizmet sunmayı amaçlayan Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş. (YEPAŞ) son zamanlarda müşterilerinden gelen ihbarlar ve şikayetler doğrultusunda ciddi mağduriyetlerin yaşandığı ve ‘belli bir ücret karşılığında elektrik faturası tahsilatı’ yapıldığı tespit edilen ‘fatura tahsilat merkezlerinin’ tamamen YEPAŞ’ın dışında faaliyet gösteren iş yerleri olduğu bildirildi.
TÜKETİCİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ’NDE HÜKÜM VAR
YEPAŞ’la hiçbir sözleşmesinin ve bağının olmadığının, yapılan tahsilatlarla da müşteriye verilen ‘ödendi’ belgesinin YEPAŞ için geçerlilik sağlamadığını belirten yazılı açıklamada, Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği 12. Maddesi ( 6 ) fıkrasında yer alan “Faturaların tahsilatı işlemi sebebiyle tüketicilerden herhangi bir ad altında bedel talep edilemez” hükmünün yer aldığına dikkat çekildi. YEPAŞ’ın açıklamasında, “Elektrik faturası bildirimleri üzerinde de yer aldığı gibi şirketimize ait her ilde ve ilçemizde yer alan müşteri hizmetleri merkezleri, fatura üstünde yazan anlaşmalı bankalar, PTT şubeleri ve n-kolay ödeme noktaları’nda (aktif pos) hiçbir ‘ücret ödenmeksizin’ yatırılabilmektedir” denildi.
"MADDİ MAĞDURİYETLER MEYDANA GELMEKTEDİR"
YEPAŞ Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadeler yer verildi: “Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop il ve ilçelerindeki tüm çalışanları ile birlikte müşteri memnuniyeti odaklı kaliteli, saygılı ve hızlı hizmet sunmayı amaçlayan Yeşilırmak Elektrik Perakende Satış A.Ş.(YEPAŞ) olarak son zamanlarda müşterilerimizden gelen ihbarlar, şikayetler ve ciddi anlamda maddi mağduriyetlerin yaşanmış olması nedeniyle aşağıda yazılı kamuoyu bilgilendirilmesinin yapılması zaruri hale gelmiştir. Tüketici Hizmetleri Yönetmeliği 12. maddesi (6) fıkrasında; ‘(6) …….. görevli tedarik şirketleri veya hizmet alımı yapılan kişiler tarafından faturaların tahsilatı işlemi sebebiyle tüketicilerden herhangi bir ad altında bedel talep edilemez’ hükmü bulunmaktadır. Dolayısıyla, bu hüküm kapsamında şirketimiz YEPAŞ tarafından müşterilerine tahakkuk ettirilen elektrik faturaları, şirketimize ait her ilde ve ilçemizde yer alan Müşteri Hizmetleri Merkezleri, fatura üstünde yazan anlaşmalı bankalar, PTT şubeleri ve n-kolay ödeme noktalarında (aktif pos) hiçbir ‘ücret ödenmeksizin’ yatırılabilmektedir.”
“ÖDENDİ BELGESİNİN GEÇERLİLİĞİ YOKTUR”
“Bu ilgili yönetmeliğe uygun olmayarak adını ‘fatura tahsilat merkezi’ olarak adlandıran bazı iş yerlerinin, şirketimiz YEPAŞ’a ait elektrik faturalarını belli bir ücret karşılığında tahsil ettiği öğrenilmiştir. Bu iş yerlerinin, şirketimiz YEPAŞ ile arasında hiçbir şekilde sözleşmesi veya bağlantısının olmadığını siz değerli müşterilerimizle paylaşmak isteriz. Yapmış olduğunuz elektrik faturası ödemelerinde, işlem bedeli ödememek ve yapılan ödemelerin şirketimiz hesaplarına aktarılmaması gibi sorunlarla karşılaşmamak adına, ‘belli bir ücret karşılığında’ fatura tahsilatı yapan ‘fatura tahsilat merkezlerine’ herhangi bir ödeme yapılmamasını, bu iş yerlerinin elektrik faturası ödemesi yaptığınıza dair sizlere vermiş oldukları ‘ödendi’ bilgisi taşıyan tahsilat makbuzlarının şirketimizce hiçbir geçerliliği olmadığını belirtmek ister, kamuoyuna önemle ve saygıyla duyururuz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327