Yıldırım'da tarihi binalar yeniden hayat buluyor

Yıldırım Belediyesi, ilçedeki tarihî sivil mimarî örneklerini restore ederek gelecek kuşaklara aktarmayı hedefliyor. 

Yıldırım'da tarihi binalar yeniden hayat buluyor

Bursa Yıldırım Belediyesigeçmişin izlerini taşıyan yapıları da aslına uygun olarak yenileyerek geleceğe taşıyacak. Yıldırım Belediyesi, Anıtlar Kurulu tarafından onaylanan projelerle Selimzade, Kurtoğlu ve İsabey mahallelerinde yer alan sivil mimari örneklerinin restorasyonunu gerçekleştirecek.

Yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım'ın tarihi ve kültürel izlerini geleceğe taşımayı hedeflediklerini söyleyerek, "Sivil mimarî örneği yapılarımız bu yenileme çalışmalarıyla yeniden tarih ve yeşilin buluşma noktası haline gelerek şehrimizin yükselen değeri olacak. Kadim medeniyetimizden bizlere miras kalan değerlere sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmayı görev ve sorumluluklarımız arasında görüyoruz" dedi.

Türkiye'nin en büyük çaplı kentsel dönüşüm hamlesi ile Yıldırım'ın çehresini değiştirmeye devam ettiklerini aktaran Başkan İsmail Hakkı Edebali, "İlçenin yüzde 33'nü kapsayan, aynı zamanda Türkiye'nin en kapsamlı kentsel dönüşüm hamlesi ile geleceğin modern ve güvenli şehrini inşa ediyoruz. Modern şehircilik esaslarıyla ilçemizdeki yaşam standartlarını yükseltirken, kadim medeniyetimizin izlerini taşıyan sivil mimari yapılarımızın da yenilemelerini gerçekleştireceğiz. Ayrıca tarihî şehir merkezi yenileme projemizle de Karaağaç, Kurtoğlu, Yeşil, Meydancık, Hocataşkın ve Emirsultan mahallemizde toplam 43,58 hektarlık alan hem hak ettiği hale gelecek" dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER