Yılmaz Gruda eşini son yolcuğuna uğurlandı /Yılmaz Gruda kimdir?

Yılmaz Gruda, 69 yaşındaki kanser hastası eşi Türkan Gruda’nın ölüm haberiyle yıkıldı. Tedavide gördüğü hastanede hayatını kaybeden Yılmaz Gruda'nın eşi son yolculuğuna gözyaşlarıyla uğurlandı.

Yılmaz Gruda eşini son yolcuğuna uğurlandı /Yılmaz Gruda kimdir?
Yılmaz Gruda, yıllarca aynı yastığa baş koyduğu 69 yaşındaki eşi Türkan Grudayı kaybetmenin yaşını tutuyor. Kanser tadavisi gören eşini kaybeden Yımaz Gruda ayakta durmakta zorlandığı görüldü.

Kanser tedavisi gördüğü Cerrahpaşa Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde cumartesi günü hayatını kaybeden Gruda, pazar günü Beylikdüzü Ebubekir Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Beylikdüzü Koruklu Mezarlığı’nda toprağa verildi. Yılmaz Gruda kimdir?

Yılmaz Gruda (d. 14 Temmuz 1930, İstanbul) Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, şair, oyun yazarı, çevirmen.

Ankara Ticaret Lisesi'ndeki eğitim sürecini yarıda bırakarak devlet memuru olan Gruda'nın yazdığı şiirler, 1950'li yıllarda, çeşitli dergilerde yayımlanmaya başladı. 1956 yılında girdiği Cep Tiyatrosu'nda başlayan oyunculuk yaşamı, Ankara Devlet Tiyatrosuna ait Küçük Tiyatro'da devam etti. Ankara Meydan Sahnesi ve Nisa Serezli topluluklarında da görev yaptı. Bir süre yeniden memurluk hayatına dönüp, muhasebecilik yaptı. Muammer Karaca tiyatrosunu yönetti. Ayşen Gruda'nın eski eşi olan sanatçı, aynı zamanda Attilâ İlhan ile beraber mavi hareketini yaratan şairlerdendir. Seyirlik tiyatro oyunları da yazıp, çeviriler yapan Gruda'nın eserlerinde geleneksel Türk tiyatrosu ve Çehov etkisi açıkça görülür. Sanatçının yayımlanmış eserleri bulunmaktadır. Kamera önünde de yer alan Yılmaz Gruda, sinema ve dizi filmlerde rol almaktadır.


Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2014, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326