Zeytin Üreticisini Güldürdü

Mersin’in Mut ilçesinde zeytin ve zeytinyağı rekoltesinin düşük olmasına rağmen iki katına çıkan fiyatlar üreticiyi güldürdü.Geçen yıl 150 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesine ulaşılan ilçede bu yıl rekolte, zeytinde...

Zeytin Üreticisini Güldürdü
Mersin’in Mut ilçesinde zeytin ve zeytinyağı rekoltesinin düşük olmasına rağmen iki katına çıkan fiyatlar üreticiyi güldürdü.
Geçen yıl 150 bin ton zeytin ve 20 bin ton zeytinyağı rekoltesine ulaşılan ilçede bu yıl rekolte, zeytinde 70 bin ton, zeytinyağında ise 10 bin ton olarak gerçekleşti.
’Yok yılı’ olmasına rağmen fiyatlardan memnun olan üreticiler, bu yıl zeytinin kilosunun 3 liradan aşağı düşmediğini, geçen yıllar kilosu 6 ile 7 lira arasında değişen zeytinyağının kilosunun ise 12 liraya yükseldiğini belirterek, "Bu yıl zeytin ve zeytinyağından düşük üretime rağmen para kazandık" dediler.
Mut İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü O. Levent Abaş, "Genellikle ilçemizde üretilen zeytinlerin yüzde 65’i sofralık olarak değerlendirilmekte geriye kalan yüzde 35 kısmı ise yağlık olarak işlenmektedir. Bugün itibariyle ilçemizde 13 adet kontini sistem zeytinyağı işletmesi ve fabrikası faaliyet göstermektedir. Ülke genelinde gerek periyodiste sistem ve gerekse bahar aylarında meydana gelen aşırı kuraklık ve fırtına sebebiyle bu yıl zeytin veriminde bir düşüş yaşanmıştır. Bu düşüşün doğal bir sonucu olarak da zeytin fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 90 oranında yukarı doğru çıkış göstermiştir. Örneğin geçen yıllarda zeytinyağının fabrikadaki fiyatı 6,50 ila 7 lira civarında iken bugün bu fiyat zeytin rekoltesinin düşük olmasından dolayı 11 ila 12 lira civarında seyretmektedir" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326