19 YIL SONRA ORTAYA ÇIKAN CİNAYETİN SANIKLARINA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ

Samsun’da 19 yıl önce boğularak öldürüldükten sonra yakılıp mısır tarlasına gömülen 3 çocuk babası çobanın ölümüyle ilgili gözaltına alınan karısı ile birlikte 2 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet, olayın ortaya çıkmasını...

19 YIL SONRA ORTAYA ÇIKAN CİNAYETİN SANIKLARINA AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENDİ
Samsun’da 19 yıl önce boğularak öldürüldükten sonra yakılıp mısır tarlasına gömülen 3 çocuk babası çobanın ölümüyle ilgili gözaltına alınan karısı ile birlikte 2 kişi hakkında ağırlaştırılmış müebbet, olayın ortaya çıkmasını sağlayan 1 kişi hakkında da 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
Samsun’un Tekkeköy ilçesi Kutlukent Çırakman Mahallesi’nde çobanlık yapan 3 çocuk babası 31 yaşındaki Şaban Bayri’nin ailesi, öldürüldükten 1 yıl sonra 30 Ekim 1996 tarihinde Bayri’nin kaybolduğuna dair jandarmaya müracaatta bulundu. Kayıp başvurusundan sonra geçen 18 yıl içinde Şaban Bayri’den bir daha haber alınamadı. Şaban Bayri’nin eşi Habibe (48), daha sonra aynı mahallede ikamet eden Mehmet Eral (45) ile evlendi. Tekkeköy İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, olayın peşini bırakmadı. Jandarma olayın cinayet olma ihtimali üzerinde durarak, soruşturmayı derinleştirdi. Habibe Eral ile evlenen Mehmet Eral’in kardeşi Musa Eral (41), jandarmanın da sıkıştırması üzerine vicdan azabı çektiğini söyleyerek, Şaban Bayri’yi olay günü eşi Habibe’nin evden dışarı gönderdiğini anlatarak, "Ağabeyim Mehmet Eral ile Şaban Bayri’yi otomobile aldık. Ben aracı kullanırken ağabeyimde Şaban Bayri’yi eliyle boğarak öldürdü. Daha sonra birlikte mısır tarlasına gömdük. Eşi Habibe’nin de bu olaylardan bilgisi vardı" iddiasında bulundu.
Olayla ilgili Habibe Eral, Mehmet Eral ve Musa Eral, Tekkeköy İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından gözaltına alındı. Musa Eral’ın gösterdiği mısır tarlasında iş makinesi ile yapılan kazıda 19 yıl önce öldürülerek gömülen Şaban Bayri’nin cesedi bulundu. 12 Kasım 2014 tarihinde Samsun Adliyesi’ne sevk edilen Habibe Eral, Mehmet Eral ve Musa Eral tutuklanarak Samsun Kapalı Cezaevi’ne gönderildi.
Soruşturmayı yürüten savcı dava ile ilgili iddianameyi hazırlayarak Mehmet Eral ile Habibe Eral’ın Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 82/1-a maddeleri gereği her ikisinin de ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, olayın ortaya çıkmasını sağlayan Musa Eral’a ise TCK 82/1-a, 38/3 maddesi gereği 20 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı.
Savcılık iddianamesine göre cinayet olayı söyle gelişti: “Habibe Eral, eşi Şaban Başri ölmeden önce Mehmet Eral ile ilişki yaşadı. Şaban Bayri askerden dönünce Mehmet Bayri öldürüp ortadan kaldırmak istedi. Şaban Bayri, Mehmet Eral ve Musa Eral ile buluşmak için evinden ayrıldı. Mehmet ile Musa araç ile gelerek Şaban’ı otomobile aldılar. Musa otomobili kullanırken bu sırada Mehmet Eral eliyle Şaban Bayri’ye hamle yaparak boğarak öldürdü. Daha sonra ceset, otomobilin içindeyken benzinliğe gidip bidon ile benzin aldılar. Köye geri döndüler. Aracı evlerinin yanına park ettiler. Musa ve Mehmet ölen Şaban’ı birlikte taşıyarak Muzaffer Şahin’e ait tarlaya götürdüler. Önce kazma kürek ile çukur açtılar. Maktulü çukura attıktan sonra üzerine benzin dökerek ateşe verdiler. Daha sonra çukuru kapatarak olay yerinden ayrıldılar. 1996 yılında Habibe Eral, kocasının Mehmet Eral ve Musa Eral’ın öldürüp bir ekin tarlaya gömdüklerini müebbet esnasında itiraf ettiklerini söyledi, şikayetçi oldu ve jandarmaya ifade verdi. Gözaltına alınan Mehmet Eral ve Musa Eral suçlamaları kabul etmedi. Kardeşler, ağız birliği yapıp ölen kişinin asker arkadaşıyla birlikte para hırsıyla kaçtığını söylediler. İfade değiştiren Habibe Eral ise kocası kaybolduktan sonra 3,4 ve 5 aylık bir süre içinde telefonla görüştüğünü, çocuklarını sorduğunu ve ne zaman gelecekleri konusunda konuşmadıklarını ifade etti. DNA testi için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilen ölen kişiye ait kemiklerin ise yakınlarına teslim edilmesine karar verildi."
Söz konusu davanın 10 Mart 2015 tarihinde Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüleceği öğrenildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327