4 buçuk aylık bebeğin sır ölümü!

Bursa’da bir baba, başka hastaneye sevkini beklerken hayatını kaybeden 4.5 aylık oğlunun sır ölümünde ihmali olanların cezalandırılması için suç duyurusunda bulundu.

4 buçuk aylık bebeğin sır ölümü!

Oğlunun hastanede bulaştığını ileri sürdüğü enfeksiyon sonucu hayatını kaybettiği öne süren işsiz baba, “Benim yavrumu durumu ağır diye hiçbir hastane kabul etmedi. Sevkini beklerken öldü. Bizim ciğerimiz yandı, başka aileler yanmasın. Suçlular cezalandırılsın” diye konuştu. Bu olay Bursa'da had safhada yaşanan yoğun bakım sıkıntısını da bir kez daha gözler önüne serdi.

İddiaya göre, 18 Haziran’da Şevket Yılmaz Çocuk Hastanesi’nde sezeryanla dünyaya gelen Emirhan bebek, 2 gün sonra taburcu edildi. Evinde 2 gün kaldıktan sonra rahatsızlanan minik Emirhan, tekrar aynı hastaneye götürüldü. Doktorlar, Emirhan bebeğin kanında enfeksiyon olduğunu ifade ederek, hemen Dörtçelik Çocuk Hastanesi’ne sevk etti. Buradaki uzmanlar da kanındaki enfeksiyonun karaciğerine sıçradığını belirttikleri minik Emirhan'ı 12 gün boyunca tedavi etmeye çalıştı.

Ardından ilaç vererek evine gönderilen bebeğin ailesine Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne de gitmeleri tavsiye edildi. Aile, çaresiz halde evlerine getirdikleri bebeklerini bir ay sonra kontrole götürdü. Minik Emirhan apar topar safra kesesi sebebiyle ameliyata alındı. Operasyondan sonra bir hafta bu hastanede gözetim altında tutulan Emirhan bebek, kalp kapakçıklarıyla ilgili ikinci bir operasyon için gün verilerek, taburcu edildi.

19 Haziran'da tekrar bıçak altına yatan 4,5 aylık Emirhan'a yapılmak istenen anjio, kasıktan damar bulunamadığı için 3 ay sonrasına ertelendi. 3 gün daha hastanede kaldıktan sonra yine evine gönderilen Emirhan, 4 Temmuz'da bir kez daha rahatsızlandı. Ailesinin apar topar Şevket Yılmaz Çocuk Hastanesi'ne kaldırdığı Emirhan bebekten kan alındı. Serum takılıp, oksijen verildi. Doktorlar şah damarında daralma olduğunu söylediği minik bebeğin, hemen kalp ameliyatına alınması gerektiğini ifade etti.

"YOĞUN BAKIMLAR DOLUYDU KABUL EDİLMEDİ"

Bir başka hastaneye sevk edilmek istenen Emirhan'ı ameliyathanelerin yoğun bakımlarının dolu olduğu gerekçesiyle hiç bir hastane kabul etmedi. Minik Emirhan için Bursa'daki hastanelerde yer bulunamayınca bir başka şehirdeki hastaneye sevki kararlaştırıldı. Yer bulununcaya kadar Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde müşahede altında tutulan Emirhan bebeğin minik kalbi, yaşadığı acıya sadece 2 gün dayanabildi. Bebeklerinin sevkini bekleyen aile, aldıkları ölüm haberiyle yıkıldı.

"BİZİM YÜREĞİMİZ YANDI BAŞKALARININKİ YANMASIN"

İşsiz baba Ahmet Konur (30) sağlıklı olarak dünyaya gelen bebeklerine enfeksiyon bulaştıran hastane ve yer olmadığını bahane ederek ameliyata almayan yetkililerin cezalandırılması için hukuk savaşı başlattı. Yavrusunu defnettikten sonra soluğu adliyede alan acılı baba, 4.5 aylık bebeğinin ölümünde ihmali olanların cezalandırılması için suç duyurusunda bulunduktan sonra, "Bizim ciğerimiz yandı. Başka ailelerin yüreği yanmasın. Sorumlular, yavrumun ölümündeki ihmalin bedelini ödesin" diye konuştu.

HASTANEDEN ENFEKSİYON SÖZ KONUSU DEĞİL AÇIKLAMASI

Enfeksiyon iddiaları ile alakalı Şevket Yılmaz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi’nden yapılan yazılı açıklamada ise şu ifadelere yer verildi.
“4 Temmuz günü hastanemize müracaat eden Emirhan Osman Konur, doğuştan kalp ve safra kesesi ile ilgili konjenital malformasyonları olup yapılan ilk müdahalenin ardından daha önce safra kesesi ile ilgili operasyonlar geçirdiği için Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine sevki istenmiş fakat yer olmadığı için hastanemiz çocuk yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştır. Emirhan bebek için son ana kadar tüm müdahaleler zamanında yapılmış olup herhangi ihmal ve enfeksiyon söz konusu değildir“


Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2014, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327