Ab Uzmanları Engelliler İçin İzmir’de Buluşacak

Engelli vatandaşlara istihdam sağlamak amacıyla yürütülen Destekli İstihdam Projesi kapanış programı Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra 8 ülkenin üst düzey temsilcilerini İzmir’de buluşturacak.Engelli...

Ab Uzmanları Engelliler İçin İzmir’de Buluşacak
Engelli vatandaşlara istihdam sağlamak amacıyla yürütülen Destekli İstihdam Projesi kapanış programı Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra 8 ülkenin üst düzey temsilcilerini İzmir’de buluşturacak.
Engelli vatandaşlara istihdam sağlamak amacıyla yürütülen Destekli İstihdam Projesi kapsamında İzmir’de yurt dışı ortaklı olarak yürütülen projede son aşamaya gelindi. Projenin İzmir’de gerçekleştirilecek olan uluslararası kapanış programına Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanı sıra ortak ülkelerin üst düzey temsilcileri katılacak.
Konak Kaymakamlığı tarafından yürütülen ve engelli bireylerin iş gücü piyasalarına erişimine imkan veren “Destekli İstihdam” yaklaşımını Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’a transfer etmeyi amaçlayan ‘Engelli Bireyler için İstihdam Destek Araçlarının Transferi’ (T-EST) projesinde son aşamaya gelindi. Türkiye, Romanya ve Bulgaristan’daki destekli istihdam uygulama deneyimlerinin uluslararası bir platformda tartışılacağı Destekli İstihdam Konferansı 19 Eylül 2014 tarihinde İzmir’de gerçekleştirilecek.
1 Kasım 2012’de başlayan projeyi Avrupa Birliği düzeyinde ele alarak uluslararası kapıları da araladıklarını belirten projenin Türkiye Sorumlusu ve AB Projeleri Uzmanı Güldan Kalem, “Projenin uluslararası kapanış konferansı tüm proje ortaklarının ve paydaşların katılımı ile 19 Eylül’de Wyndham İzmir Özdilek Otel’de gerçekleştirilecek. Konferans, Destekli İstihdam Aracının proje ortağı ülkeler olan Bulgaristan, Romanya ve Türkiye’ye transferi konusunu ele alacaktır. Proje ortakları, kendi ülkelerinde destekli istihdam sürecinin ne şekilde uygulandığını tartışacaklar. Bunun yanı sıra konferans, farklı çevrelerden paydaşlara deneyimlerini paylaşma imkanı sunacak” dedi.
ENGELLİLERE İSTİHDAM SAĞLANACAK
Avrupa Birliği Hayatboyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Yenilik Transferi Programı kapsamında kabul edilen proje hakkında bilgi veren Güldan Kalem şunları söyledi:
“‘Engelli Bireyler için İstihdam Destek Araçlarının Transferi’ (T-EST) projesi kapsamında Konak İŞKUR Hizmet merkezinden 6 iş ve meslek danışmanı Avusturya’dan gelen iki eğitmen tarafından verilen destekli istihdam eğitimine katıldı. 5-6 Haziran 2014 tarihinde Konak, İzmir’de gerçekleştirilen eğitimde işkoçlarına; engelli bireylere iş arama, başvuru, işe uyum ve bulunan işi koruma konularında yardımcı olmalarını sağlayacak bilgiler aktarıldı. Eğitime katılan iş ve meslek danışmanları önümüzdeki 4 ay boyunca Destekli İstihdam deneme uygulamasını İŞKUR Konak Hizmet Merkezi bünyesinde gerçekleştirecekler. İş ve meslek danışmanları belirledikleri iş arayan 20 engelli bireye, CV hazırlama, mülakat teknikleri, iş başvurusu yapma gibi konularda danışmanlık yaparak, toplu iş görüşmeleri ve diğer iş olanakları konusunda bilgilendirilmede bulunacaklar, istihdam edilenlerin işe yerleşme süreçlerini izleyecekler.”
Avusturya, Belçika, Bulgaristan, İtalya, Türkiye ve Romanya’dan toplam sekiz kurumun ortak olarak yer aldığı projede her ülke kendi deneyimlerini de aktaracak.
T-EST PROJESİ NEDİR?
Avrupa Komisyonu’nun Hayat Boyu Öğrenme Programı mali desteği ile finanse edilen ve Konak Kaymakamlığı’nın ortağı olduğu T-EST - Engelli Bireyler için İstihdam Destek Araçlarının Transferi projesi bir Leonardo da Vinci Yenilik Transferi projesidir. Destekli istihdam, farklı engelleri olan bireylerin iş gücü piyasasına ve mesleki eğitim ve öğretime katılımlarını destekleyen istihdam modelidir. Destekli istihdam, engelli bireyleri iş arama sürecinden başlayarak, nihai hedef olan ücretli istihdamın gerçekleşmesi sürecinde ve sonrasında da desteklemeye devam eder. T-EST projesi, uygulama araçları sunarak ve rehberlik sağlayarak bu istihdam modelini üç hedef ülkeye (Bulgaristan, Romanya ve Türkiye) transfer etmeyi amaçlamaktadır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327