Adnan Oktar'a kedicik cezası

RTÜK’ün toplantısında kanalda yayınlanan ve bizzat Oktar’ın yer aldığı iki programa ceza verilmesi oy birliğiyle karara bağlandı.

Adnan Oktar'a kedicik cezası

Ceza alan ilk program “Dini sohbetler” adını taşıyor. Ancak RTÜK üyeleri dini sohbet adı altında yapılan bu programda, şarkılar ve danslar yer almasının Adnan Hoca’nın “Kediciklerim” diye hitap ettiği genç kadınlara, “Yavrum, aşkım” şeklinde hitap etmesinin dini duyguları bozduğuna karar verdi.

VATANDAŞA HAKARET

Ceza alan ikinci programda ise gerekçe, Oktar’ın kendisini eleştiren bir vatandaşın facebooktan bulduğu fotoğrafını yayında kullanması ve vatandaşa yönelik, “Seni kuzu gibi hoplatırım” gibi ifadeler kullanması nedeniyle verildi.

RTÜK’ün AKP, CHP, MHP ve HDP kontenjanından seçilmiş tüm üyelerinin oy birliğiyle verilen kararlar çerçevesinde kanala para cezası uygulanacak.

Ceza miktarı daha sonra televizyonun gelirleri hesaplanarak belirlenecek.

BÜLENT ARINÇ ADNAN OKTAR'I ELEŞTİRMİŞTİ

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, daha önce, Oktar’a “Bazen televizyonlardan izliyoruz. Çevresindekilerle haha hihi, İnşallah, maşallah. Başka bir şey yok. Kedicikler bilmem necikler. Bunlarda bir şey yaptıklarını zannediyorlar. İslam adına, iman adına, Kuran, edep, fazilet, namus, ar, haya adına hiçbir şey bulamıyorsunuz” tepkisini göstermişti.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327