Aile Hekimleri ’cumartesi’ Nöbetlerine Tepkili

Mersin Aile Hekimleri Derneği üyeleri, aile hekimlerine ’Cumartesi’ nöbet yazılmasına tepkilerini sürdürüyor.Mersin Tabip Odası’nda açıklama yapan Mersin Aile Hekimleri Derneği üyelerine, Mersin Tabip Odası, Türk Sağlık Sen, SES, Birinci...

Aile Hekimleri ’cumartesi’ Nöbetlerine Tepkili
Mersin Aile Hekimleri Derneği üyeleri, aile hekimlerine ’Cumartesi’ nöbet yazılmasına tepkilerini sürdürüyor.
Mersin Tabip Odası’nda açıklama yapan Mersin Aile Hekimleri Derneği üyelerine, Mersin Tabip Odası, Türk Sağlık Sen, SES, Birinci Basamak Birlik ve Dayanışma Sendikası temsilcileri de destek verdi. Burada açıklama yapan Mersin Aile Hekimleri Derneği Başkanı Dr. Gürbüz Şen, hastalık paranoyası oluşturulmuş bir toplum istemediklerini belirterek, "Daha fazla poliklinik daha fazla müşteri memnuniyeti yaklaşımından bir an önce vazgeçilmelidir. Aile hekimlerine Cumartesi günü nöbet adı altında mesai yazılmıştır. Defalarca uyardık yaşanacak sorunları bir bir anlattık, şiddete davetiye çıkarıyorsunuz ve hiçbir tedbir almıyorsunuz dedik. Tarsus Gazipaşa ASM’de Cumartesi günü nöbete giden aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları öğle arası tuvaletinden gelen sesler üzerine içeridekilere seslenmiş ve kapı açıldığında iki erkeğin olduğu, tuvalette kan olduğu ve ellerinde enjektör olduğunu görmüşler. O an tamamen savunmasız olan arkadaşlarımız tesadüfen orada olan bir bayan personelin içeridekileri kovalamasıyla büyük bir tehlike atlatmışlardır. Buradan soruyorum Tarsus Toplum Sağlığı Merkezi kendilerine bu durum iletildiğinde ne yapmıştır, Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü konu hakkında bilgi sahibi midir? Bilgi sahibi ise ne yapmıştır? Bundan sonra benzeri şiddet olayları ve tehditler karşısında ne gibi tedbirler alacaklardır?" ifadelerini kullandı.
Cumartesi nöbet yazılmasının popülist bir sağlık politikası olduğunu savunan Şen, "Denetlemeler sırasında içeriden kilitli olan, kapısı kapalı olan ve herhangi bir sağlık hizmeti verilmeyen ASM’ler hakkında herhangi bir işlem yapılmamakta, denetleme sonrası ASM’ler kapatılmaktadır. Bu duruma bilerek göz yumulmaktadır. Ayrıca verilen sağlık hizmetinin kalitesi de umursanmamaktadır. Hafta içi ASM aydınlatması, ortam ısılarından tutun da çöp tenekelerine kadar denetlenen ASM’lerde Cumartesi günleri var-yok, yoksa çağır, olmadı yedekten çağır, ASM idareci hekimini çağır, ASM’yi açtır denetimleri yapılmakta, istatistik peşinde koşulmaktadır. Nöbetlere gitmeleri için nöbetçiler psikolojik baskı altına alınmakta ve idarenin zaten sorumluluğu olan işlemler tehdit unsuru olarak kullanılmaktadır" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327