Atletico Madrid Geldi Yetki Belgesi Gelmedi

Soma'da, 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasında soruşturmaya yön verecek yetki belgesi krizi sürüyor.CEO Can Gürkan ile Genel Müdür Ramazan Doğru arasında yaşanan sahte imza tartışmasından sonra savcı, 19 Mayıs 2014 tarihinde...

Atletico Madrid Geldi Yetki Belgesi Gelmedi
Soma'da, 301 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasında soruşturmaya yön verecek yetki belgesi krizi sürüyor.
CEO Can Gürkan ile Genel Müdür Ramazan Doğru arasında yaşanan sahte imza tartışmasından sonra savcı, 19 Mayıs 2014 tarihinde yetki belgesinin noterden istenmesine karar verdi. İstanbul'da bulunan noterden Soma Adliyesi'ne yetki belgesi 80 gündür gelmedi. Gecikmeye tepki gösteren Genel Müdür Ramazan Doğru'nun yakınları ile ölen madencilerin yakınları, "Atletico Madrid dünyanın bir ucundan geldi, yetki belgesi 80 gündür İstanbul'dan gelmedi. Evrakın savcıya ulaşmaması için sanki özel bir çaba harcanıyor" diyerek eleştirilerde bulundu. Beklenen yetki belgesi savcıya ulaştıktan sonra imza incelemesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderilecek. İmza sahte çıkarsa CEO Can Gürkan davanın bir numaralı sanığı olacak. İmza sahte çıkmazsa Genel Müdür Ramazan Doğru 301 kişinin ölümünden sorumlu tutulacak.
BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR
Manisa'ya bağlı Soma ilçesinde Mayıs ayında yaşanan maden faciasında 301 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı. Ülkeye büyük üzüntü yaşatan olayın ardından gözaltına alınan Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan, üç saat süren sorgusunda işletme ile ilgili bütün sorumluluğun Genel Müdür Ramazan Doğru’ya ait olduğunu gösteren belgeyi sundu. Soruşturmayı yürüten savcı, denetimli serbestlik uygulanması talebiyle Gürkan'ı nöbetçi mahkemeye sevk etti.
"O İMZA SAHTE"
Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan'dan sonra savcının sorularını cevaplayan Ramazan Doğru, madenle ilgili tüm sorumluluğun kendisinde olduğunu gösteren yetki belgesindeki imzanın sahte olduğunu öne sürdü. Bunun üzerine savcı, Can Gürkan'ı yeniden sorguladı. Gürkan, imzaların sahte olmadığını, Ramazan Doğru'nun yalan söylediğini belirtti. Nöbetçi mahkeme, yapılan sorgulamanın ardından Can Gürkan ile Ramazan Doğru'yu tutuklayarak cezaevine gönderdi.
Dünya çapında yankı uyandıran 301 kişinin ölümünden sonra soruşturmayı yürüten savcı, CEO Can Gürkan ile Genel Müdür arasındaki imza tartışmasının aydınlatılması için harekete geçti. Savcı, 19 Mayıs 2914 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na yazı göndererek, aynı ilde bulunan noterden yetki belgesini talep etti. Aradan 80 gün geçmesine rağmen yetki belgesi savcıya bir türlü ulaşmadı. Yetki belgesindeki imzanın sahte olduğunu belirten Genel Müdür Ramazan Doğru'nun yakınları, "Atletico Madrid dünyanın bir ucundan İzmir'e gelerek madenciler için maç yaptı. Oysa soruşturmaya yön verecek yetki belgesi, İstanbul'dan Soma'ya 80 gündür gelmedi. Şaka gibi olayda yetki belgesinin savcıya ulaşmaması için özel bir çaba harcanıyor" diyerek tepkilerini dile getirdi. Sorumluların biran önce yargılanmasını isteyen mağdur ailelerin avukatları da yetki belgesinin gecikmesine tepki gösterdi.
Suç duyurusunda bulunan madenci yakınları ile savcının 80 gündür beklediği yetki belgesi, geldikten sonra savcı tarafından imza incelemesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Daire Başkanlığı'na gönderilecek. İmza sahte çıkarsa CEO Can Gürkan davanın bir numaralı sanığı olacak. İmza gerçek çıkarsa 301 madencinin ölümünden Genel Müdür Ramazan Doğru sorumlu tutulacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327