Başkan Doğan’dan Diyabet Günü Mesajı

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.Başkan Doğan mesajında, dünyadaki yüz binlerce şeker hastası için 14 Kasım’ın en az kendi doğum günleri kadar önemlilik arz ettiğini ifade...

Başkan Doğan’dan Diyabet Günü Mesajı
İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Dünya Diyabet Günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Başkan Doğan mesajında, dünyadaki yüz binlerce şeker hastası için 14 Kasım’ın en az kendi doğum günleri kadar önemlilik arz ettiğini ifade etti. 14 Kasım 1921’in insülini bulan Frederick Banting’in doğduğu gün, dolayısıyla da diyabet hastalarının hayata yeniden geldiği gün olduğunu belirten Doğan mesajına şöyle devam etti: “Diyabet tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Diyabet tanısı konan hasta sayısı her geçen gün artmaktadır. Artan obezite, kalıtımsal faktörler, hastalığı gün geçtikçe tetiklemekte ve hastalık görülme sıklığı artmaktadır. Hatta yaş ortalamalarına bakıldığında her geçen gün hastalığın görüldüğü yaşların aşağıya doğru inmesi korkutucudur. Diyabet bir son değil ama yaşam tarzımızı değiştirmemizi zorlayan bir hastalıktır.”
“Diyabet tedavisinde amaç kan şekeri ayarını sağlamak diğer bir ifade ile kan şekeri yükselmelerini ve kan şekeri düşmelerini önlemektir. Diyabet tedavisinde öncelikle diyabetlinin eğitimi kadar edinilen bilgilerin günlük yaşama uygulanması ve sürekliliği de önemlidir. Diyabetin tedavisinin temelini beslenmenin dengeli ve doğru yapılması ile sürekli ve düzenli egzersiz oluşturur. Alışkanlıkların değiştirilmesi tedavinin başarısı için önemlidir. Diyabet (şeker hastalığı) belirtileri görülen vatandaşlarımızın en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tedaviye başlanması yaşam kalitesine önemli katkı sağlamaktadır. Diyabet hastalarının yeniden hayata tutundukları, yeniden doğdukları bu günde tüm diyabet hastalarına şifa diliyorum.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327