Batı Akdenizli Gençlere Avrupa Fırsatı

BAKA’ya müracaat edecek gönüllü gençler, masrafsız üstelik cep harçlığı da alarak Avrupa’da dil eğitimi alabilecek.“Gençlik Programı” kapsamında Ulusal Ajans’a sunduğu Avrupa Gönüllü Hizmetine (AGH) akredite olma talebi “koordinatör”...

Batı Akdenizli Gençlere Avrupa Fırsatı
BAKA’ya müracaat edecek gönüllü gençler, masrafsız üstelik cep harçlığı da alarak Avrupa’da dil eğitimi alabilecek.
“Gençlik Programı” kapsamında Ulusal Ajans’a sunduğu Avrupa Gönüllü Hizmetine (AGH) akredite olma talebi “koordinatör” ve “gönderen” kuruluş olarak onaylanan Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), başvuruları kabul etmeye başladı. AGH’ye akredite olan Türkiye’deki tek Kalkınma Ajansı olan BAKA, Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülkeden birinde toplum için düzenlenen sosyal projelerde ya da sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak çalışmak isteyen 18-30 yaş arası gençleri 2014-2020 yılları arasında Avrupa’ya gönderebilecek. Avrupa ülkelerindeki sosyal projelerde 2-12 ay arasında gönüllü olarak çalışacak gençlerin dil eğitimi, yiyecek, barınma, yerel ulaşım, sigorta, bireysel bakım gibi ihtiyaçları karşılanacak ve çalışmaları karşılığında cep harçlığı da alabilecekler.
BAKA, her yıl Antalya, Isparta, Burdur illerinden 27 Avrupa Birliği ülkesine 18-30 yaş arası gençleri proje sahibi kurumdan kabul etmesi şartıyla hiçbir ücret (yol parası, konaklama, dil eğitimi, yerel ulaşım, sigorta, bireysel bakım) ödemeden gönderecek ve gençler 2 ay ile bir yıl arasında kabul edildikleri ülkede kalabilecek. BAKA’nın bu program kapsamında Türkiye’de bulunan 26 Kalkınma Ajansı içinde akredite olmuş tek Kalkınma Ajansı olma özelliğinin yanısıra; Isparta ve Burdur illerinde de gençleri AGH programı kapsamında Avrupa’ya gönderebilecek tek kurum olduğu belirtildi.
Programa katılmak isteyen gençlerin, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, Dış İlişkiler ve Tanıtım Birimi’ne CV’leri ve motivasyon mektubu ile başvurularını yapmaya başladıkları ve başvuru için gerekli olan iyi bir motivasyon mektubunda neler bulunması gerektiği konusunda da www.baka.gov.tr adresinden bilgi alabilecekleri belirtildi.
Avrupa Gönüllü Hizmeti programının, 18-30 yaş arasındaki gençlerin, yabancı dil bilgisi ve üniversite eğitimi şartı aramaksızın, 27 Avrupa Birliği ülkesinden birinde bulunan toplum için düzenlenen sosyal projelerde ya da sivil toplum kuruluşlarında 2-12 ay arasında gönüllü olarak çalışma imkanı bulduğu ücretsiz bir program olduğu bildirildi. Adayların AGH kapsamında Avrupa’ya gidebilmeleri için proje sahibi kurumdan kabul almalarının şart olduğu, bu programa katılanların gönüllü oldukları için çalışmaları karşılığında bir ücret almayacakları ancak yiyecek, barınma, dil eğitimi, yerel ulaşım, sigorta, bireysel bakım gibi ihtiyaçlarının karşılanacağı ifade edildi. Ayrıca, gönüllülerin çalışmaları karşılığında cep harçlığı da alabilecekleri, Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne giden bütün gençlerin Avrupa Komisyonu tarafından sigortalanacağı, herhangi bir rahatsızlığı esnasında masrafların sigorta tarafından karşılanacağı, programa katılan gençlere vize alımını kolaylaştırıcı resmi bir yazı verileceği ifade edildi.
Farklı kültürleri ve dilleri öğrenme fırsatını sunan bir program olan Avrupa Gönüllü Hizmeti’ne katılan gençlere gönüllü hizmet sonrasında yaygın eğitim sürecini belgeleyen YOUTHPASS sertifikası alacakları da kaydedildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327