Benzin ve motorin için kritik gün

Akaryakıt sektörü, bugün EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ile bir araya geleceği toplantının gündeminde tavan fiyat sonrasında hızlı artışlar gözlemlenen akaryakıt fiyatları var. EPDK ve şirketler anlaşamazsa, tavan fiyata dönülebilir.

Benzin ve motorin için kritik gün

Benzin fiyatlarının, yapılan zamlar sonucu 5.12 lira ile zirveyi görmesi üzerine, tavan fiyat uygulaması bir kez daha Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) gündemine geldi.

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, bugün akaryakıt sektörü temsilcileriyle bir araya geliyor. Kritik toplantının ana gündem maddesi akaryakıt fiyatları. EPDK’nın, sektör temsilcilerine, dağıtıcı ve bayii kârının 37 kuruşun üzerine çıkması halinde tavan fiyat uygulamasına geçilebileceği uyarısı yapması bekleniyor. Bu konuda açıklama yapmaya temkinli yaklaşan dağıtıcı firmalar, “Kâr ettiğimiz filan yok. Faaliyetlerimizi çok ağır şartlarda sürdürüyoruz” yorumunu yapıyor.

Akaryakıt şirketi temsilcileri bugün EPDK’da Başkan Yılmaz ile bir araya geliyor. Benzin ve motorindeki fiyat oluşumları, birkaç aydır EPDK’nın yakın takibinde. Martta tavan fiyatı devreye alan EPDK, iki ay boyunca akaryakıt fiyatlarını belirledi. Uygulama, 22 Mayıs’ta sona erdi ancak EPDK’nın sektöre uyarıları kesilmedi. Şirketlerin, son olarak benzine 10, motorine 12 kuruş zam yapması EPDK’nın tepkisini çekti. Firmaları yazılı olarak uyaran EPDK, tavan fiyata geri dönebileceğini duyurdu. Bu uyarı üzerine dağıtım şirketleri benzin ve motorinde 1-2 kuruşluk indirim yaptı.

EN YÜKSEK PAY VERGİ

Sektör, dağıtıcı ve bayilerin gelirlerini ciddi düzeyde düşürmesi nedeniyle tavan fiyat istemiyor. Sektörün, bugünkü toplantıda uygulamanın olumsuz etkilerini anlatması bekleniyor. Görüştüğümüz akaryakıt sektörü yetkilileri, fiyatların siyasi gerekçelerle baskılandığı görüşünü aktarıyor. Akaryakıtın pompa fiyatı, rafineri, nakliye, dağıtım ve bayii kârı ile vergilerden oluşuyor. Akaryakıt ürünlerini pahalılaştıran en önemli etken vergiler. Bir litre benzin fiyatının yaklaşık yüzde 60’ı vergiye gidiyor. Motorinde ise bu pay yüzde 51.

EPDK’yı rahatsız eden 3 madde

EPDK, şirketlere gönderdiği uyarı yazısında şu üç noktayı özellikle vurguladı:
Tavan fiyat uygulamasının bitmesinden sonraki süreçte, takip edilen AB üyesi dört ülke (Fransa, İtalya, İngiltere, Almanya) marj ortalaması ile Türkiye’deki marjlar arasındaki fark arttı;
Tavan fiyat öncesinde kriter alınan İstanbul Avrupa yakasında uygulanan fiyatlar ile diğer illerde uygulanan fiyatlar arasındaki farklar, bazı iller için artış gösterdi;
Resmi ismi aynı olan ve aynı standartlara tabi olan ürünler için farklı fiyat uygulanıyor.

Güncelleme Tarihi: 24 Haziran 2014, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner322

banner326

banner327