Bu Yöntem İlk Kez Uygulandı

Sinop’ta ilk kez uygulanan bir yöntemle 78 yaşında ki bir hastanın safra kesesi alındı.Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde safra kesesinde taş olduğu tespit edilen Meryem Bilgiç (78) adlı hastaya Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Tuna Bilecik tarafından,...

Bu Yöntem İlk Kez Uygulandı
Sinop’ta ilk kez uygulanan bir yöntemle 78 yaşında ki bir hastanın safra kesesi alındı.
Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde safra kesesinde taş olduğu tespit edilen Meryem Bilgiç (78) adlı hastaya Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Tuna Bilecik tarafından, ’tek kesiden yapılan laparoskopik cerrahi’ anlamına gelen ’SILS’ yönteminin uygulanmasına karar verildi. Sinop’ta ilk kez uygulanan yöntemle hastanın göbek deliğinden 2 santimetre bir delik açılmak suretiyle gerçekleştirilen operasyonla hastanın safra kesesi alındı. Yaklaşık 1 saat süren operasyon ardından Meryem Bilgiç, kısa süre içerisinde eski sağlığına kavuştu.
Yapılan uygulama hakkında bilgi veren Sinop Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Tuna Bilecik, safra kesesi taşlarında tedavinin cerrahi olduğunu hatırlatarak, göbek çukurundan girilerek uygulanan tekniğin bölgede ilk kez uygulandığını vurguladı. Hastanın 1 saat süren operasyonun ardından daha konforlu, daha rahat ve estetik bir sonuç elde ederek safra kesesindeki taşlardan ve şikayetinden kurtulduğunu dile getiren Bilecik, "SILS yöntemi denilen bu ameliyat 2007 yılında dünyada ilk kez yapılırken, Türkiye’de ise uygulamanın ilki 2009 yılında gerçekleştirildi. Bu ameliyatta göbek deliğinden 2 santimetre bir kesi ile karın içine ulaşılıp kamera ve iki çalışma aletinin tümü bu bölgeden kullanılarak ameliyat uygulanıyor. SILS yönteminde sadece tek kesi olduğundan ve bu kesi göbek deliğinden yapıldığından hasta da ameliyat sonrası ağrı daha az olmakta, yatağa bağımlı kaldığı süre kısalmakta, işe dönüş daha erken olmaktadır. Ayrıca çok daha az iz kalmaktadır. Bu yöntemle yapılan ameliyatlardan yaklaşık 2 ay sonrasında hemen hiç iz kalmadığı için yöntem izsiz ameliyat olarak da isimlendirilmektedir. Biz de hastanemizde bu yöntemi uyguladık. Bundan sonrada kliniğimizde uygun vakalarda bu ameliyatlar yapılmaya devam edilecek. Hastamıza ve hasta yakınlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327