Büyükşehirlerde Eğitimde Taşıma Sorunu Çözüldü

AK Parti Denizli Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Mehmet Yüksel, büyükşehir olan illerde mahalleye dönüşen uzak yerleşim birimlerinde mevcut yasa izin vermediği için ortaya çıkan taşımalı eğitim sorununu çözdüklerini açıkladı.AK...

Büyükşehirlerde Eğitimde Taşıma Sorunu Çözüldü
AK Parti Denizli Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Mehmet Yüksel, büyükşehir olan illerde mahalleye dönüşen uzak yerleşim birimlerinde mevcut yasa izin vermediği için ortaya çıkan taşımalı eğitim sorununu çözdüklerini açıkladı.
AK Parti Denizli Milletvekili Plan ve Bütçe Komisyon Üyesi Mehmet Yüksel, Büyükşehir Yasası ile birlikte mahalleye dönüşen köylerde yasa izin vermediği için yaşanması muhtemel olan taşımalı eğitim sorununun eğitim öğretim dönemi başlamadan çözüldüğünü açıkladı. Yüksel, "Bilindiği gibi Büyükşehir Yasası’nın çıkmasıyla birlikte köylerimiz mahalle statüsüne dönüştü. Mahalle statüsüne dönüşen bazı köylerimizde haliyle taşımalı eğitim yapılmaktaydı. Oysa önceki dönem uygulamalarına göre mahallelerde taşımalı eğitim yoktu.Buna göre, Milli Eğitim Temel Kanunu ile tanınan eğitim hakkından yoksun kalması muhtemel ilköğretim, ortaöğretim ve özel eğitim okullarına devam eden öğrenciler ile yaygın eğitim hizmetinden yararlanan özel eğitim kursiyerlerinin resmi okullarda taşıma yoluyla eğitime erişimlerini sağlamak için gerekli usul ve esasların yeniden belirlenmesine ihtiyaç duyulduğundan Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız görüşmeler neticesinde büyükşehir olan illerimizde mahalleye dönüşen köylerimizde yaşanan sıkıntı yayınlanan yönetmelikle aşılmış oldu. İl ve ilçelerde kurulacak olan planlama ve değerlendirme komisyonlarının tespitleri doğrultusunda artık köyleri mahalleye dönüşen ve buralarda ikamet eden öğrencilerin taşımalı eğitimden faydalanması sağlanmış oldu" dedi.
Öğrencilerin taşınacağı taşıma merkezi okullarının durumlarının yeniden tespit edileceğini de sözlerine ekleyen Yüksel, öğrencisi taşınacak yerleşim yerinin taşıma merkezine uzaklığının en az 2 kilometre olmasının esas olacağını ve 50 kilometreden daha fazla mesafeden taşıma yapılamayacağını belirtti. Bu ve benzeri durumların belirlenecek olan komisyon tarafından karara bağlanacağını bildiren Yüksel, taşıma uygulaması kapsamında taşınan öğrencilerin öğle yemekleri okul ve pansiyon yemekhanelerinde ücretsiz olarak verilebileceğini kaydetti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327