Daralan Kriz Çemberindeki İnşaat Ve Konut Tartışılacak

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sekreter Suphi Civelek, inşaat yatırımlarındaki tempo düşüklüğü ile konut yapımında yaşanan arz talep dengelerindeki...

Daralan Kriz Çemberindeki İnşaat Ve Konut Tartışılacak
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Adana Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Sekreter Suphi Civelek, inşaat yatırımlarındaki tempo düşüklüğü ile konut yapımında yaşanan arz talep dengelerindeki bozulma nedeniyle orta ve uzun vadede inşaat sektörünü ciddi sıkıntıların beklediğini belirtti.
2003-2013 döneminde aritmetik ortalama olarak yıllık yüzde 5 büyüme yaşanırken inşaattaki büyümenin yıllık yüzde 6,5 ortalamayı bulduğunu dile getiren Civelek, “Çimentodan demire, camdan seramiğe, tuğladan ahşaba kadar birçok imalat sanayi alt dalını harekete geçiren inşaat, bu sanayiyi de, tabi ki iç pazara dönük olarak devindirdi” dedi.
2014’te ise bu temponun korunamayarak, yılın ilk çeyreğinde gerçekleşen yüzde 6’ya yakın inşaat yatırımlarındaki büyümenin ikinci çeyrekte yüzde 3,1’e indiğini kaydeden Civelek, şunları söyledi: “Konut üretimindeki daralma ve devamında inşaat sektöründe gözlenen yavaşlama, sektörün istihdam ettiği çalışan sayısında ciddi azalma ile yan sektörlerdeki üretim endüstrisinde de gerilemeye yol açtı. Ülkemizde bu yılın ilk yedi ayında konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10 gerileyerek 610 bin civarında gerçekleşti. Bu satışlar içerisinde konut kredileri kullanılarak yapılan kredili satışlar incelendiğinde gerileme yüzde 32’lere ulaştı. Bir başka deyişle konut alımlarına olan ilgi ülke genelinde giderek azaldı. Kentimizde de, ülke genelinde yaşanan azalmayla aynı oranda talep daralması yaşanmaktadır. Kentimizde bunlara ilave olarak adeta kangren haline gelmiş imar problemleri ile yaşanan arsa sıkıntısı, yeni üretilen konutların sadece üst gelir grubuna hitap etmesine neden oldu. Alt ve orta gelir grubuna uygun fiyatta konut üretimi neredeyse imkansız hale geldi."
Yüksek seyreden enflasyon nedeniyle önümüzdeki aylarda da faizlerde indirime gidilemeyeceğini, buna bağlı olarak konut kredisi taleplerinin canlanmayacağını ve sektörde yavaşlamanın önümüzdeki dönemde de devam edeceğini söyleyen Civelek,
"Tüm göstergeler inşaat yatırımlarındaki yavaşlamayı işaret ederken iktidarın, inşaat sektörünün sermaye birikiminin sürükleyicisi olarak etkin kalmasının yollarını yaratmaya çalışması oldukça manidardır. Yalnızca inşaat sektöründen destek alarak yol almaya çalışan ekonominin sıkıntılar yaşayacağı aşikardır" dedi.
Sektördeki olumsuzluğun ülkemizin ekonomik ve siyasi durumunu yakından ilgilendirdiğini vurgulayan Civelek, “Bu mevcut durumu doğru analiz etmek, yol alışını veriler ışığında değerlendirmek hayli önemli. Bu nedenlerle, İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi olarak konuyla ilgili kapsamlı araştırmaları olan iktisatçı yazar Mustafa Sönmez’i değerli görüşlerini bizlerle paylaşması için Adana’ya davet ettik. Mustafa Sönmez’in konuşmacı olarak yer alacağı 25 Ekim Cumartesi günü saat 13.30’da Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz, “Daralan Kriz Çemberinde Konut ve İnşaat” söyleşisine konuyla ilgilenen herkesi davet ediyoruz” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327