DERİ’N FİKİRLER YARIŞMASI’NDA FİNALİSTLER BELLİ OLDU

Türk deri sektörüne yenilikçi, genç, vizyon sahibi tasarımcılar kazandırmak amacıyla Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl 5. kez düzenlenen Deri’n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması’nda finalistler...

DERİ’N FİKİRLER YARIŞMASI’NDA FİNALİSTLER BELLİ OLDU
Türk deri sektörüne yenilikçi, genç, vizyon sahibi tasarımcılar kazandırmak amacıyla Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl 5. kez düzenlenen Deri’n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması’nda finalistler belli oldu.
Ekonomi Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Deri Tanıtım Grubu’nun da destek verdiği, Deri’n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması’na başvuran 44 tasarım dosyasından 10 tanesi seçilirken, Başvuran 24 deri mühendisinden de 10’u finale kaldı.
Deri’n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması’nda bu yılki ana temanın Lüks olarak tespit edildiğini belirten Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko, Türkiye’deki deri endüstrisinin tasarım ve üretim kalitesini simgeleyen ürün kimliğini desteklemeyi hedeflediklerini kaydetti.
Türkiye’de üretilen derilerin kullanım olanaklarını arttırmayı amaçladıklarını anlatan Galiko, “Türkiye’deki deri sektöründe uygulanabilir özgün fikirleri geliştirmek, genç yeteneklere destek vererek uzun vadede ülkemizdeki deri sektörüne katkıda bulunmalarını sağlamak, deri sektörüne eleman yetiştiren üniversitelerin birbirleriyle ve deri sektörüyle işbirliğini sağlamak istiyoruz” şeklinde konuştu.
Yarışmaya Başkent Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Işık Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi’nden tasarımcıların başvuruda bulunduğunu ifade eden Deri’n Fikirleri Deri Tasarım ve Üretim Yarışması Komite Başkanı Erkan Zandar, yarışmanın Türkiye genelinde marka haline geldiğini, Türkiye’nin dört bir tarafından başvuran tasarımcılarla Türkiye’de deri mühendisi yetiştiren tek fakülte olan Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Deri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin güzel bir ekip çalışması yürüttüklerini kaydetti.
Yarışmanın temasının Lüks olarak belirlendiğini vurgulayan Zandar, “Lüks, günümüzde anlamını ve gücünü kaybetti. Seri üretime ve aynılaşmaya karşı, lüksü lüks yapan kavramları 5. Deri’n Fikirler yarışmasının odağına koyduk. Buna göre tasarlanacak ürünlerde, yarışmacıların lüks kavramının altını dolduran evrensel kuralları dikkate alması gerekiyor. Yarışmacılardan istediğimiz, detaylı el işliğini kaliteli ham maddeyle buluşturmaları, dünden bugüne gelen tarihsel ve kültürel birikimi geleceğin fikirleri ile harmanlamaları ve en önemlisi düşüncelerini özgür bırakmaları. Lüksün merkezi insandır ve insan sınırsınızdır” şeklinde konuştu.
Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması’nda finale kalan tasarımcıların eserleri, Mayıs ayında düzenlenecek “Final Defilesi”nde ilk üçe girmek için yarışacak. 1. olacak takım 8 bin TL, ikinci olacak takım 5 bin TL ve üçüncülüğü kazanacak takım 3 bin TL para ödülünün sahibi olacak. Ayrıca, genç tasarımcılara Ekonomi Bakanlığı’nın onaylaması halinde yurtdışında eğitim olanağı sunuluyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327