Doğal afete dönüşebilir

'Sıcaklar doğal afete dönüşebilir!' Dikkat! Önümüzdeki haftadan itibaren yurtta aşırı sıcaklıklar etkili olacak.

Doğal afete dönüşebilir

Sağanakların bölgesel olarak bir hafta daha devam edeceğini belirten Prof. Dr. Orhan Şen, “Önümüzdeki haftadan itibaren yurtta aşırı sıcaklar etkili olacak. Yerel yönetimler, şehrin belirli bölgelerinde serin ortamlar yaratmak için çalışmalar yapmalı" dedi.

RAMAZAN AYI İLE ARTAN SICAKLIKLAR DOĞAL AFETE DÖNÜŞEBİLİR

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, ‘’Önümüzdeki haftadan itibaren aşırı sıcaklar etkili olacak. Ramazan ayı ile artan sıcaklar doğal afete dönüşebilir’’ dedi. Sağanakların bölgesel olarak bir hafta daha devam edeceğini belirten Şen, bu dönemde yıldırım çarpmaları ve su baskınlarının da yaşanabileceği uyarısında bulundu. Türkiye üzerinde nemli havanın etkili olduğunu, önümüzdeki haftadan itibaren sıcakların artacağını aktaran Şen, şöyle konuştu: ‘’Rüzgar, Karadeniz üzerinden kuzeyden esince nemli havayı ülkemize getiriyor. Nem miktarı fazla olduğu için de hissedilen sıcaklıklar artıyor. Aşırı nemli hava vatandaşları bunaltıyor.’’

‘YEREL YÖNETİMLER ÖNLEM ALMALI’ 

Şen, 2003’te Avrupa’da aşırı sıcaklardan 35 bin kişinin hayatını kaybettiğini anımsattı. Aşırı sıcaklara karşı yerel yetkililerin önlem alması gerektiğini ifade eden Şen, “Yerel yönetimler, aşırı sıcaklara karşı şehrin belirli bölgelerinde serin ortamlar yaratmalı. Parklara soğuk su püskürten cihazlar konulabilir” dedi. Şen, küresel ısınma nedeniyle hava sıcaklıklarının 2 derece artması ve Doğu Pasifik’teki su sıcaklığının yükselmesiyle oluşan El Nino etkisi sonucunda, temmuz ve ağustos aylarının oldukça sıcak geçmesini beklediklerini kaydetti.

"TÜM ZAMANLARIN EN SICAK MAYISINI GEÇİRDİK"

CNN Türk meteoroloji editörü Bünyamin Sürmeli, tüm zamanların en sıcak mayıs ayının yaşandığını söyledi. Sürmeli, şu bilgileri verdi: “Amerika Ulusal Meteoroloji Ajansı bu görüşü açıkladı ve konuyla ilgili çalışmalarının sürdüğünü söyledi. Japonya Meteoroloji Ajansı da benzer açıklamada bulundu. Verilere göre, bugüne dek en sıcak mayıs ayı 2012 imiş. Ancak 2014 yılı, 2012’yi geride bırakmış. Bunun nedeni küresel ısınma. Şu ana kadar tarihte ölçülmüş en sıcak 10 yılın 9’u 21. yüzyılda görülmüş. Bu yıl El Nino yılı, bu yazın sıcak geçmesi bekleniyor. 2015 yazı çok daha sıcak geçecek, 2015’in rekorlarla geçecek bir yıl olacağı tahmin ediliyor.”

SICAKTAN BUNALAN HAVUZA KOŞUYOR

Antalya’da öğle saatlerinde gölgede 33 dereceye çıkan hava sıcaklığı turistleri memnun ederken,yörede oturanları zor durumda bırakıyor. Bunaltıcı sıcakta serinlemek isteyenler havuz ve denize akın ediyor. Dünyaca ünlü Konyaaltı Plajı, yörede oturanlar tarafından doldurulurken, turistler ise su parklarına akın ediyor. Çocuklar dalga havuzunun kenarında gönüllerince eğlenirken, yetişkinler ise güneşleniyor.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2014, 10:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327