Dr. Kemik: “en İyi Ve Kolay Egzersiz Yürüyüştür”

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, sağlıklı bir yaşam için fiziksel aktivitenin şart olduğunu, en iyi ve kolay egzersizin ise yürüyüş olduğunu belirterek, vatandaşlara düzenli olarak yürüyüş yapmalarını önerdi.Mersin...

Dr. Kemik: “en İyi Ve Kolay Egzersiz Yürüyüştür”
Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin Kemik, sağlıklı bir yaşam için fiziksel aktivitenin şart olduğunu, en iyi ve kolay egzersizin ise yürüyüş olduğunu belirterek, vatandaşlara düzenli olarak yürüyüş yapmalarını önerdi.
Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün, vatandaşlarda farkındalık oluşturmak için ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam’ sloganıyla düzenli olarak gerçekleştirdiği yürüyüşler devam ediyor. Bu kapsamda, Mersin Halk Sağlığı müdür yardımcıları, şube müdürleri, Toplum Sağlığı Merkezi sorumlu hekimleri, Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezi personeli ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarının personelinin katılımıyla ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam’ temalı yürüyüş etkinliği düzenlendi. Grup, Adnan Menderes Bulvarı Kültür Parkı Mersin İdmanyurdu Meydanı’ndan başlayarak Suphi Öner Öğretmenevi karşısına kadar sahil boyunca gidiş-dönüş olacak şekilde yürüyüş gerçekleştirdi.
Sağlık açısından yürüyüş ve egzersizin önemi konusunda açıklama yapan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Kemik, kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları ve kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi birçok hastalığın ortak risk faktörlerinden birinin fiziksel hareketsizlik olduğuna dikkat çekti. Fiziksel hareketsizliğin dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında 4. sırada yer aldığını ve obezitenin de ana nedenlerinden biri olduğunu vurgulayan Kemik, “Bu yüzden fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplum sağlığının korunması açısından önem arz ettiğinden, toplum tabanlı bir yaklaşım gerektirmektedir. Çağımızın hastalığı obezitenin önlenmesinde sağlıklı beslenme kadar düzenli egzersiz yapmak da önemlidir. Egzersizi planlı, programlı ve gün içerisinde belli bir kalori harcamaya yönelik olarak yapılan hareketler olarak tanımlayabiliriz. En iyi ve kolay egzersiz yürüyüştür. Günlük 45 dakika orta hızda yapılan egzersiz pek çok kronik hastalıkların oluşum riskini azaltmakla birlikte, ideal kiloya ulaşmada ya da kiloyu korumada, metabolik hızı attırmakta, stres ve depresyondan uzaklaştırma gibi pek çok faydasını sayabiliriz” dedi.
Yürüyüşün, toplumda özel donanım ve ders gerektirmeyen, güvenli, basit ve ücretsiz bir egzersiz olduğunun altını çizen Dr. Kemik, “Yürüyüşün önemini vurgulamak, sağlık üzerine etkileri hakkında farkındalık oluşturmak ve toplumumuzu düzenli fiziksel aktivite yapmaya teşvik etmek amacıyla Sağlık Bakanlığımızca ‘Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Yaşam’ sloganıyla yürüyüşler yapılmaya başlanmıştır. Bu yürüyüşlerdeki amacımız, personelimizin fiziksel aktivite yapmasını sağlamak kadar halkımızın da düzenli fiziksel aktivite yapması konusunda farkındalık oluşturmaktır. Düzenli fiziksel aktivitenin çoğu kronik hastalıktan korunmada etkin bir rol oynadığını unutmamalıyız” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327