Dr. Özgönül’den Yılın İlk Kahvaltı Uyarısı

Obezite ile ilgili çalışmalar yapan Dr. Fevzi Özgönül, 2015 yılının ilk gününde beden aklının kullanılarak kahvaltı yapılması gerektiğini söyledi.Dr. Fevzi Özgönül, 2015’in ilk sabahında kaçta uyanırsanız uyanın kahvaltınızda...

Dr. Özgönül’den Yılın İlk Kahvaltı Uyarısı
Obezite ile ilgili çalışmalar yapan Dr. Fevzi Özgönül, 2015 yılının ilk gününde beden aklının kullanılarak kahvaltı yapılması gerektiğini söyledi.
Dr. Fevzi Özgönül, 2015’in ilk sabahında kaçta uyanırsanız uyanın kahvaltınızda yapmanız gerekenleri şöyle sıraladı;
“Sabah uyanınca mutlaka 1 bardak su için 1 dilim ekmekten veya 4 parmak börekten veya 1/2 simitten çok unlu mamül yemeyin, sakın ilk kahvaltınız da mısır gevreği veya benzer bir kahvaltılık gevrek olmasın, kahvaltınız da mutlaka 1 yumurta olsun, daha faza olabilir bununla omlet veya sucuklu yumurta yapabilirsiniz fakat en az 1 yumurta yiyin, Peynir çeşitleri mutlaka yemeye çalışın en az 2 değişik peynir yiyerek bağırsaklarınıza 2 değişik dost bakteri koymuş olursunuz. Zeytin de olmaz ise olmazlarınızdan olsun. Siyah veya yeşil fark etmez. Zeytin den de 2 değişik tür yemeniz sindirim sisteminizi destekler. Yeşillik mutlaka tüketin özellikle maydanoz, roka, salatalık veya başka mevsimsel yeşilliklerden yemeye gayret edin Çiğ yani kavrulmamış badem, fındık veya ceviz mutlaka kahvaltı sofranızda olsun ve bu yiyecekleri kahvaltı içerisinde yiyin öncesinde veya sonrasında yemeyin. Meyve seviyorsanız yerken ağız tadınız değişsin diye mevsim meyvelerinden veya kuru kayısı incir gibi meyvelerden bir avuç içi kadar yemeniz sizi mutlu edecektir. Eğer halsizlik yorgunluk ve kansızlık gibi bir şikayetiniz varsa kahvaltınız da 1 tatlı kaşığı kadar pekmez de tüketebilirsiniz fakat lütfen özellikle ilk gün bal ve reçele dokunmayın. Kahvaltınız da içecek olarak istediğiniz içeceği seçebilirsiniz fakat asitli olanlardan, konsantre meyve sularından ve içerisinde şeker ihtiva eden içeceklerden uzak durun. Kahvaltınız da tam doyarak kalkın ve en az 5-6 saat hiçbir şey yemeyin. 2. öğününüz 5-6 saat sonra güzel bir yemek olsun. İşte şimdi 2015 yılına beden aklınızı kullanarak başladınız. Biliyorsunuz yeni yılda nasıl başlarsanız öyle devam eder.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327