Edirne Valiliği Binası Tarihi Kimliğine Kavuşuyor

Yüzlerce yıllık tarihi geçmişi olan Edirne’de, valilik hizmet binası tarihi kimliğine kavuşturuluyor. Mevcut hizmet binası, yapılacak tadilat ve mantolama ile Paşakapısı’nın iki yanında bulunan güney ve kuzey köşkleri uyumlu hale getirilecek.Edirne...

Edirne Valiliği Binası Tarihi Kimliğine Kavuşuyor
Yüzlerce yıllık tarihi geçmişi olan Edirne’de, valilik hizmet binası tarihi kimliğine kavuşturuluyor. Mevcut hizmet binası, yapılacak tadilat ve mantolama ile Paşakapısı’nın iki yanında bulunan güney ve kuzey köşkleri uyumlu hale getirilecek.
Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yüzlerce yıllık geçmişi olan ve Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik yapmış bir ilin valilik binasının kentin tarihi kimliği ile özdeşleşmesi gerektiğini söyledi. Vali Şahin, "Edirne binlerce yıllık geçmişi olan, tarihi ve kültürü ile muazzam bir şehir. Biliyorsunuz Edirne ’Bursa’nın oğlu İstanbul’un babası’ ve ’Şehirlerin Sultanı’ olarak bilinir. Bu nedenle bu tarihi kentin valilik binası tarihimizle bağdaşmıyor ve bir çalışma yaparak mevcut hizmet binamızı en azından görünüm olarak eski haline getirmek istiyoruz. Valilik hizmet binamızı küçük bir tadilat ve mantolama ile bahçe içerisinde bulunan kuzey ve güney köşkünün mimarisine uygun olarak yeniden yapılandıracağız. Böylece valilik bahçesinde de bir bütünlük sağlanmış olacak" dedi.
Vali Şahin, proje aşamasının tamamlandığını belirterek çalışmalara kısa sürede başlanacağını sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327