Edremit’in 11 Günlük Festival Programı Başladı

Balıkesir’in Edremit Belediyesi, kapatılan beldelerin festival etkinliklerini de unutturmayarak, 11 gün sürecek olan geniş kapsamlı ‘1.Edremit İda Zeytin Kültür ve Sanat Günleri’ isimli festival programının startını verdi.Tam 11 gün,...

Edremit’in 11 Günlük Festival Programı Başladı
Balıkesir’in Edremit Belediyesi, kapatılan beldelerin festival etkinliklerini de unutturmayarak, 11 gün sürecek olan geniş kapsamlı ‘1.Edremit İda Zeytin Kültür ve Sanat Günleri’ isimli festival programının startını verdi.
Tam 11 gün, Edremit ilçe merkezi ile Kadıköy, Zeytinli, Akçay, Güre ve Altınoluk mahallelerinde dolu dolu etkinliklerin gerçekleştirileceği ‘1.Edremit İda Zeytin Kültür ve Sanat Günleri’ isimli festival, kortej yürüyüşü ile başladı. Akşam saatlerinde Edremit Ticaret Odası önünde başlayan kortej yürüyüşü, Cumhuriyet Meydanı ile devam etti ve Şehit Hamdibey Meydanı’nda son buldu. Kortej yürüyüşünün başını çeken Bandırma Belediyesi Bando Ekibi, çaldığı şarkılarla ilgi çekti. Şehit Hamdibey Meydanı’ndaki açılış programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra, Balıkesir Milletvekili Nedret Akova kısa bir konuşma yaparak, festivali düzenleyen Edremit Belediyesi’ne teşekkür etti.
Festivalin açış konuşmasını, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka yaptı. Başkan Saka, festival programını belirlerken, Edremit’i, kapatılan beldeleri ve 20 köyü ile birlikte bir bütün olarak değerlendirdiklerini ifade ederek, “Bugün termal, dağ ve deniz turizminin bir arada yaşandığı güzel Edremit’imiz de ilkini düzenlediğimiz Kültür ve Sanat Günlerinin açılış töreni için bir aradayız. Edremit İda Zeytin Kültür ve Sanat Günlerine hepiniz hoş geldiniz. 6360 sayılı büyükşehir yasası ile 5 belde ve 20 köyün kapatılarak yeni bir belediye haline getirildiği bu yeni dönemde Narlı’dan başlayarak, Hacıarslanlar ve Bostancı’ya kadar uzanan büyük Edremit’imizi bir bütün olarak değerlendiriyoruz. İlçemiz de önce ki yıllar da eski belde ve köylerimizde düzenlenen festival, şenlik, köy hayırları gibi kültürel faaliyetleri çok önemsiyor ve bu kültürel etkinlikleri devam ettirmek istiyoruz. Edremitliler artık kültür ve sanatın tüm güzelliklerini yaşamayı hak ediyor. Onun için sosyal, ekonomik ve kültürel ihtiyaçları gidermek üzere projeler hazırlıyoruz. Edremit’in çağdaş, kültürel ve sanatın dolu dolu yaşandığı bir ilçe olmasını arzu ediyoruz. Bu kapsamda 1. sini düzenlediğimiz Edremit İda Zeytin Kültür ve Sanat Günleri’ni bugün başlatıyoruz. Kültür ve sanat günlerinde bilimsel panellerden söyleşilere, dinletilere, sergilere, konserlere kadar her alanda dolu dolu bir program hazırladık. Bu etkinliğimize sizlerin de gösterdiğiniz katılım nedeniyle teşekkür ediyorum. Kültür ve sanat günlerinin hazırlanmasında emeği olan başta Belediye meclis üyelerimiz ve Festival komitemiz olmak üzere, hazırlık aşamasında katkı sağlayan tüm kuruluşlara, Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüze ve tüm personelime teşekkür ediyorum. Söylenceler dağı İda’nın eteklerinde Kutsal Zeytin ağacının gölgesinde, havası, termal suyu, mavi bayraklı denizi, endemik bitkileriyle, Kadıköy, Zeytinli, Akçay, Güre ve Altınoluk merkezlerimizle bir bütün olan Edremit Körfezimizde bu yıl barışı ve sonucu barışa giden Büyük Zaferi birlikte coşkuyla kutlayacağız. Binlerce yıldır farklı kültürlerin yaşadığı bu topraklarda barış ve dostluk simgesi zeytin ağacı yolumuzu aydınlatsın. Yolumuz barış yolu olsun. Yüreğinizden sevginin, hayatınızdan coşkunun ve heyecanın hiç eksik olmaması dileği ile hepinizi içtenlikle selamlıyor, iyi eğlenceler diliyorum” dedi.
Konuşmaların ardından, folklor ekipleri, yöresel halk oyunları gösterileri sundu. Efeler ve köylü kızların canlandırdığı oyunlar, büyük bir ilgiyle izlendi. Meydandaki program, Bandırma Belediyesi Bando Ekibi’nin mini konseriyle son buldu. Festivalin ilk gün etkinlikleri, daha sonra Faruk Serpil Parkı’nda devam etti. Palyaçolar, çizgi film kahramanlarının kostümlerine bürünen gençler ve animatörler, parkta bulunan çocukları eğlendirdi ve yüzlerini boyadı. Ardından, ülkenin ünlü diş hekimlerinden Ahmet Özdikmenli, çocuklara ‘Çocuklara Ağız ve Diş Sağlığı’ konulu bilgilendirme etkinliği gerçekleştirdi. Gecenin ilerleyen saatlerinde ise, Workshop olarak canlı ebru gösterisi sunuldu ve Reşat Öden’in konseri gerçekleşti. Gece etkinlikleri de beğeniyle izlendi.
Festival programı, her gün dolu dolu etkinliklerle devam ettikten sonra 2 Eylül Salı gecesi son bulacak.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327