Emeklilerin gözü kulağı bu haberde!

Emeklilere intibak uygulanması için açılmış iki davadan ilkinde bugün karar çıkabilir. İkincisi ise 29 Nisan'da... 2000'den sonra emekli olanlar için bir adım atılırsa, maaşlarında da aylık 335 liraya varan artışlar yaşanabilir.

Emeklilerin gözü kulağı bu haberde!
 Emeklililerin gözü kulağı intibakta... Bugün intibak uygulanması gerektiği yönünde genel olarak açılmış iki dava söz konusu. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak zammı yapılması için Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) tarafından Ankara İş Mahkemesi'nde açılan intibak davasının son duruşmasında bugün karar çıkması bekleniyor. 2000 sonrası emekli olmuş yaklaşık 7,5 milyon kişiyi ilgilendiren intibakla ilgili bir diğer davada da karar duruşması 29 Nisan'da yapılacak. Bu iki dava emekliler lehine sonuçlanırsa hükümetin konuyla ilgili genel bir düzenleme yapması ihtiyacı ortaya çıkacak. Bu davalar bireysel davalar olmadığı ve genel olarak 2000 sonrası emeklilere yönelik intibak uygulamasının hayata geçirilmesi gerektiği yönünde olduğu için kararların olumlu olması halinde büyük etki yaratması söz konusu olacaktır.

MAĞDURİYET GİDERİLİYOR

İntibak sayesinde emekli oldukları tarihteki emekli aylığı hesaplama yöntemlerinin farklı olması nedeniyle emeklilere farklı emekli maaşı bağlanmasına son verilmiş oluyor. Yalnızca emekli oldukları tarihteki hesaplamanın farklı olması nedeniyle daha düşük emekli aylığı alan kişilerin mağduriyeti de bu sayede giderilmiş oluyor.

Ne kadar fark edecek?

2000 öncesi emekli olmuş kişiler intibak uygulaması sonrasında 200 ila 335 TL arasında değişen oranlarda iyileştirmelerle karşılaşmıştı. Yeni intibak uygulaması sonrası da aynı oranda iyileştirmeler hayata geçebilir. Bu nedenle emeklilerin maaşlarında önemli artışlar söz konusu olabilir. Yaklaşık 7,5 milyon emekli bu konuda hayata geçirilecek yeni düzenlemeyi bekliyor. Diğer yandan yeni intibak uygulamasının yalnızca işçi emeklilerini değil, Bağ - Kur'luları da kapsaması gerekiyor. İşçi emeklilerinden 2000 öncesi emekli olanlar bir önceki intibaktan yararlanmışlardı. Fakat Bağ - Kur'lular intibaktan hiç yararlanamadılar.
AKŞAM
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2015, 08:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
hacımehmetaltindag
hacımehmetaltindag - 5 yıl Önce

herseçimöncesibutürhaberleremeklininumurlarıylaoynamayın.kânunaçıkuygularsınolurbiteryanlış.hesaplamadandoğangeriyedönükfarklarıgözardıetmezlerinşaallah

SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327