Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden "mikro Film Taraması Ve Verem Halk Eğitimi"

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü koruyucu sağlık hizmetleri eğitim programları kapsamında geçici çadırlarda konaklayan mevsimlik tarım işçilerine halk sağlığı müdürlüğüne ait mobil sağlık aracıyla mikrofilm taraması yapıldı.Program...

Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü’nden
Eskişehir Halk Sağlığı Müdürlüğü koruyucu sağlık hizmetleri eğitim programları kapsamında geçici çadırlarda konaklayan mevsimlik tarım işçilerine halk sağlığı müdürlüğüne ait mobil sağlık aracıyla mikrofilm taraması yapıldı.
Program kapsamında, Eskişehir’in Alpu ilçesinde Çadırkentte ve Bozanda geçici çadırlarda konaklayan mevsimlik tarım işçilerine halk sağlığı müdürlüğüne ait sağlık aracı ile mikrofilm taraması gerçekleştirildi. Düzenlenen Verem Halk Eğitimiyle de tüberküloz hastalığının bulaşma yolları, hastalığın önlenmesi ve korunma yolları hakkında Çadırkentte bulunanlarla tarlalarda çalışan mevsimlik tarım işçileri ve ailelerine bilgiler aktarıldı. Mevsimlik tarım işçilerine çadırkentte ve tarlada mikrofilm taraması ve verem halk eğitimine halk sağlığı müdürlüğüne bağlı Alpu ilçe entegre hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Cebeci ve görevli personellerle birlikte Eskişehir Verem Savaş Derneği yetkilileri de katıldı.
Halk Sağlığı Müdür yardımcısı Op. Dr. Hayri Gültekin, veremin solunum yolu ile akciğerlere giren verem mikrobunun yol açtığı bir hastalık olduğuna değinerek; "Uzun süren öksürük, balgam çıkarma ateş-gece terlemesi, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, kan tükürmek gibi belirtiler olduğunda vatandaşlarımızdan verem birimlerine, aile hekimlerine, veya en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurmalarını istiyoruz" dedi.
Op. Dr. Gültekin, halk sağlığının korunması açısından önem arz eden konulardaki eğitimlerinin yaptıkları program dahilinde devam edileceğini de bildirildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327