Faruk Çelik'ten emekli maaşı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sigortalıların emekli maaşını düzenlemeye yönelik gelir dağılımı, yoksulluk ve açlık sınırlarını baz alan bir çalışma yapmadıklarını söyledi.

Faruk Çelik'ten emekli maaşı açıklaması

Bakan Faruk Çelik, "Sigortalıların emekli maaşlarını düzenlemeye yönelik gelir dağılımı, yoksulluk ve açlık sınırlarını baz alan bir çalışma yok." dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, sigortalıların emekli maaşlarına ilişkin düzenlemeleri kapsamında gelir dağılımı, yoksulluk ve açlık sınırlarını baz alan bir çalışmanın mevcut olmadığını söyledi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, emeklilerin durumunu Meclis gündemine taşıyarak, "Bakanlığınız emekli maaşları düzenlemeleri sürecinde gelir dağılımı, yoksulluk ve açlık sınırlarını baz alan bir çalışma yapmakta mıdır? TÜİK verilerine göre açlık, yoksulluk sınırı ile asgari ücretin altında maaş alan kaç emekli vatandaşımız vardır? Çok zor şartlarda hayatlarını idame ettiren emekli vatandaşlarımız ve asgari ücretle geçinmeye çalışan emekçilerimiz için tedavi katılım payını kaldırma yönünde bir çalışma yapacak mısınız?" diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Çalışma Bakanı, "Sigortalıların emekli maaşlarına ilişkin düzenlemeleri kapsamında gelir dağılımı, yoksulluk ve açlık sınırlarını baz alan bir çalışma mevcut değildir" dedi.

"GEREKSİZ KULLANIMI AZALTMA"

Çalışma Bakanı, 5510 sayılı Kanun'da katılım paylarında bazı sağlık hizmetleri için gereksiz kullanımı azaltma, sağlık hizmetlerinin niteliği itibarıyla hayati öneme sahip olup olmaması, kişilerin prime esas kazançları, gelir ve aylıklarının tutarı ve benzeri ölçütler dikkate alınarak yüzde 10 ila yüzde 20 oranları arasında olmak üzere kurumca belirleneceği hükmünün öngörüldüğünü kaydetti.

KRONİK HASTALAR MUAF

Çalışma Bakanı, Kurum Sağlık Uygulama Tebliğine göre, emekli olup olmadığına bakılmaksızın tüm genel sağlık sigortalılarından, sağlık raporu ile belgelendirilmesi şartıyla, kurumca belirlenen kronik hastalıklarda ilaç katılım payı ve kişilerin bu hastalıkları ile ilgili branştaki ayaktan muayenelerinde muayene katılım payının alınmadığını söyledi.


Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 13:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
fahri bayram
fahri bayram - 6 yıl Önce

kendinize olsa hemen düzeltilme yaparsınız ama allah ıslah etsin ne diyelim şimdiye kadar ne yaptınki

SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327