Fethiye’nin İlk Yatılı Kız Kur’an Kursu Törenle Açıldı

Fethiye’nin ilk yatılı kız Kur’an Kursu düzenlenen törenle açıldı. Seydikemer’in Fethiye’den ayrılıp yeni ilçe yapılmasından sonra Fethiye’de hiç yatılı Kur’an Kursu kalmaması nedeni ile Fethiye İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’nun...

Fethiye’nin İlk Yatılı Kız Kur’an Kursu Törenle Açıldı
Fethiye’nin ilk yatılı kız Kur’an Kursu düzenlenen törenle açıldı. Seydikemer’in Fethiye’den ayrılıp yeni ilçe yapılmasından sonra Fethiye’de hiç yatılı Kur’an Kursu kalmaması nedeni ile Fethiye İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’nun girişimleri ile yapımına başlanan Huriye Koyuncu Yatılı Kız Kur’an Kursu düzenlenen törenle açılışı gerçekleşti.
76 öğrenci kapasiteli, içerisinde dört sınıfın yanı sıra, yemekhane, yatakhane ve toplantı salonunun bulunduğu toplam bin metre karelik bir alana sahip olan Fethiye Müftülüğü Huriye Koyuncu Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun açılış törenine Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık, Fethiye Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yılmaz Cesur, Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, Fethiye İlçe Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu, Fethiye İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Doğan, Fethiye’deki din görevlileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende 2010 yılında yapılan Kur’an-ı Kerim okuma yarışmasında dünya birincisi olan Ankara Ahmet Hamdi Akseki Camii İmam Hatibi Ali Tel Kur’an- Kerim okudu. Fethiye belediyesi mehter takımı da birbirinden güzel marşları sergiledi. Fethiye Müftülüğü Huriye Koyuncu Yatılı Kız Kur’an Kursu’nun açılış kurdelesi Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ve İl Müftüsü Abdurrahman Koçak ile protokol üyelerinin kurdeleyi kesmesi ile açıldı.
Fethiye ilçe müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu yaptığı konuşmada bu Kur’an Kursunun yapımı için kendisini iki etkenin etkilediğini söyleyerek “Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeni ile Fethiye İlçe Müftülüğü olarak ilk etkinliğimizi bu açılışla gerçekleştiriyoruz. Yıllardan bu yana atıl durumda olan bu binanın tadilatını Rabbim bize bahşettiği için şükürler olsun” dedi. Müftü Kadıoğlu “Bu Kur’an Kursunun yapımı için beni iki konu teşvik etti. Bunlardan birincisi Seydikemer ilçemizin Fethiye’den ayrılması sonucu Fethiye’mizde hiç yatılı Kur’an Kursu’nun kalmamasıdır. Diğer bir konu ise müftülüğümüze bağlı iki bayan mesai arkadaşımızın bana gelerek ’Biz kız öğrencilere bir Kur’an Kursunda hafız yetiştirmek istiyoruz’ demeleridir. Haziran ayında başlattığımız bu çalışmayı bitirmekten dolayı çok mutluyuz” diye konuştu.
Muğla İl Müftüsü Abdurrahman Koçakta, “1986 yılından bu yana Ekim ayının ilk haftası kutlanılan Camiler ve Din Görevlileri Haftasının ilk etkinliğinde Kur’an Kursumuzun açılışını yapmak çok güzel. Tarih boyunca milletimiz dinimizle tanıştığı günden bu yana Kur’an ile hayatını sürdürmektedir. İlimizde en çok Kur’an Kursu ve caminin bulunduğu ilçe Fethiye’dir. Bu anlamda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Kur’an insanlara huzur verir. Yüce Peygamberimiz insanların en hayırlı olanı Kur’an-ı Kerim okuyan insanlardır. Kur’an-ı Kerim hastalara şifa verir, ölülerimize rahmet olur. Kur’an-ı en güzel okuyan ve en doğru okumanın yolu bu tür Kur’an Kurslarında öğrenilir. Bu yıl Cami ve Din Görevlileri Haftasının ana teması cami ve gençliktir. Gençlerimizi artık gün geçtikçe kaybediyoruz. Kötü yollara çok kolay kanarak düşüyorlar. Camilerimize baktığımızda artık genç neslin az olduğunu görüyoruz. Burada en büyük gören anne ve babalara düşüyor” diye konuştu.
Fethiye Kaymakamı Ekrem Çalık ise, “Fethiye İlçe Müftümüz göreve başladığı ilk günden bu yana çok büyük hizmetlere imza atmış bulunmaktadır. Göreve başladıktan sonra güzel bir proje uygulayarak hiç borçsuz kız ve erkek yatılı Kur’an Kursu inşaatlarını sonlandırmak üzeredir. Bu konuda en büyük katkı hayırsever vatandaşlarındır. İnancımızın doğru anlaşılması çok önemli. Günümüzde İslam’ı propaganda etmek isteyen birçok kesim var. Televizyonlar de hepimiz görüyoruz, adam Allah’u Ekber diyerek kafa kesiyor. Bizim dinimiz böyle saçmalıklara sahip bir din değildir. İslam’ın böyle bir din olmadığını hep beraber kanıtlamalıyız” dedi.
MY-İK)
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327