Foça’da Doyasıya Kurtuluş Coşkusu

Foça’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92.yıldönümü büyük sevinç ve gururla kutlandı.Kutlamalar, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Foça Belediye Başkanlığı çelengi sunulması ile başladı. Törene, Foça Belediye Başkanı...

Foça’da Doyasıya Kurtuluş Coşkusu
Foça’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 92.yıldönümü büyük sevinç ve gururla kutlandı.
Kutlamalar, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Foça Belediye Başkanlığı çelengi sunulması ile başladı. Törene, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum örgütleri üyeleri, gaziler, Kuvayi Milliye Dernekleri üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerin manevi huzurunda bir dakikalık saygı duruşunu müteakiben, Türk Bayrağı göndere çekilirken, hep bir ağızdan İstiklal Marşımız okundu.
Cumhuriyet Meydanı’ndaki çelenk sunma törenini ardından, Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve belediye meclis üyeleri, Garnizon Komutanı Vekili Amfibi Görev Grup Komutanı Tuğamiral Sinan Azmi Tosun’a şükran ziyareti gerçekleştirdi.
Kurtuluş günü kutlamaları, Demokrasi Meydanı’nda, askeri ve resmi erkân’ın da katıldığı törenle devam etti. Törene, Foça Kaymakamı Niyazi Ulugölge, Garnizon Komutanı Vekili Amfibi Görev Grup Komutanı Tuğamiral Sinan Azmi Tosun, Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, Foça Cumhuriyet Başsavcısı Ali Zorlu, askeri erkân, belediye meclis üyeleri, Dokuz Eylül Üniversitesi Reha Midilli Foça Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Osman Avşar Kurgun ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerin manevi huzurunda yapılan bir dakikalık saygı duruşunu müteakiben, bayrağımız, topluca söylenen İstiklal Marşımız eşliğinde belediye binasındaki göndere çekildi. Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı.
Başkan Demirağ, ‘‘Bugün, Foça’mızın kurtuluşunun 92. Yıldönümüdür. Hepimize kutlu olsun. Kurtuluş Savaşımız, bizi yalnızca esaretten kurtulmakla kalmamıştır. Bize, çağdaş ve uygar bir dünyanın kapılarını da açmıştır. Cumhuriyet ise, aydınlanmanın, değişimin, devrimin adıdır ülkemiz için. Birbiri ardına gelen devrimler ve Atatürk ışığıyla, Osmanlı’nın harap ve bitap düşürülmüş kalıntılarından gepegenç bir devlet ve ileriye atılmaya kararlı bir millet doğmuştur. Foça’mız ve elbette İzmir’imiz, bu doğrultudan hiç sapmadan yoluna devam etmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’nın bütün kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi şükranla ve minnetle anıyor, aziz anıları önünde saygıyla eğiliyorum.’’ dedi.
Başkan Demirağ’ın konuşmasının ardından öğrenciler tarafından şiirler okundu. Milli Mücadele’mizin simgelerinden Efelerin gösterileri ve folklör gösterileri, izleyenlerle çok duygulu anlar yaşattı.
Törenin son bölümünde, Foça’nın kurtuluşunun 92. Yıldönümü kutlamaları kapsamında, Foça Belediyesi tarafından düzenlenen; plaj voleybolu, sokak basketbolu, tavla ve masa tenisi turnuvalarında dereceye girenlere ödülleri verildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner326

banner327