Gazan’dan Borçların Yapılandırması Talebi

Torba Yasa’nın sosyal güvenlik, oda aidatları ve vergi borçları için uygun yapılandırmalar içerdiğini belirten Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Doğan Gazan, esnaf sanatkarların bu fırsatlardan yararlanmalarını...

Gazan’dan Borçların Yapılandırması Talebi
Torba Yasa’nın sosyal güvenlik, oda aidatları ve vergi borçları için uygun yapılandırmalar içerdiğini belirten Mardin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Doğan Gazan, esnaf sanatkarların bu fırsatlardan yararlanmalarını istedi.
Torba Yasası’nın vergi borçları, sosyal güvenlik borçları, oda aidatları, trafik cezaları gibi birçok alanda yeni düzenlemeler getirdiğine dikkat çeken MESOB Başkanı Doğan Gazan, esnaf sanatkarların borç yapılandırma imkanından yararlanmalarını istedi. Gazan, “Oda aidatı borcu bulunan esnaf sanatkarların Kasım ayı sonuna kadar müracaat etmeleri halinde, 11 Eylül 2014 tarihine kadar ödenmemiş aidat borcu faizleri silinecek ve yurt içi üretici fiyat endeksi esas alınarak borçlar yeniden yapılandırılacaktır. Bu şekilde hesaplanan faiz tutarı, daha önce hesaplanan ve silinen faizin tutarından daha düşük olacaktır. Yapılandırma sonrası ilk taksitin 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Borcun geri kalan kısmı ise 3’er aylık dönemler halinde 8 eşit taksit olarak toplamda 24 ayda ödenecektir.
Ayrıca, ödemelerini peşin olarak yapmak isteyen üyelerimize yüzde 10 oranında indirim de sağlanacaktır. Bu durumda üyemizin 11 Eylül tarihine kadar ödemediği aidat borcunun mevcut faizi silinecek, yurt içi üretici fiyat endeksi esas alınarak hesaplanan meblağ üzerinden yüzde 10 oranında indirim de yapılacaktır. Borcunu peşin olarak ödemek isteyen üyelerimizin, yıl sonuna kadar ödemelerini yapmaları gerekmektedir” dedi.
Sosyal güvenlik ve diğer Sağlık sigortası ile ilgili başvuruların Mardin Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılacağını kaydeden Gazan, “Bu iki kalemin de başvuruları 1 Ekim tarihinde başladı. Son başvuru tarihleri ise Sosyal Güvenlik prim borçları için 1 Ocak 2015, genel sağlık sigortası için de 1 Mayıs 2015’tir. Vergi borçlarının yapılandırılması için ise son başvuru süresi 1 Aralık 2014 olup, borçların ilk taksitlerinin 31 Aralık 2014 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Vergi dairesi borç yapılandırmalarında ödemelerin tek seferde yapılması halinde yüzde 10 indirim yapılacaktır. İndirimin hesaplanması oda aidatlarındaki gibi olacaktır. Ödemeler banka veya vergi dairelerinde kredi kartı ile ödenebilecektir. Taksitlendirmeler 2’şer aylık ödeme takvimi ile hesaplanacak, ödenecek meblağ talep edilen taksit sayısına göre değişecektir. Buna göre; 6 taksit için 1,05 katsayısı, 9 taksit için 1,07 katsayısı, 12 taksit için 1,10 katsayısı,18 taksit için 1,15 katsayısı esas alınacak, taksitlendirmeler 12 aydan 36 aya kadar gerçekleştirilebilecektir” diye konuştu.
Esnaf sanatkarların yapılandırmalarda dikkat etmesi gereken konulara da değinen MESOB Başkanı Gazan, “Yapılandırmaya tabi olan üyelerimizin, bir takvim yılı içerisinde 2 defadan fazla taksit ödememeleri durumunda yapılandırmaları iptal olacaktır. Ayrıca birden fazla yapılandırma için başvuracak üyelerimizin, aynı ayda çift ödeme yaparak sıkıntıya düşmemeleri açısından, başvurularını farklı aylarda yapmaları yararlarına olacaktır” şeklinde konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327