Havran’da ‘iyi Tarım’ Paneli

Havran İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ziraat Odası’nın ortaklaşa düzenlediği ‘İyi Tarım’ konulu panel ilgi gördü.Belediye Kültür Merkezi’ndeki panelin açılışında konuşan Havran İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık...

Havran’da ‘iyi Tarım’ Paneli
Havran İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Ziraat Odası’nın ortaklaşa düzenlediği ‘İyi Tarım’ konulu panel ilgi gördü.
Belediye Kültür Merkezi’ndeki panelin açılışında konuşan Havran İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Özbudak, “Sürekli artan nüfusla doğru orantılı olarak gıdaya olan talep her geçen gün artmaktadır. Gelir ve eğitim seviyesinin artmasıyla tüketiciler güvenilir, sağlıklı gıdaya yönelmişdi. Gıdaya olan talebin artmasıyla birim alandan daha fazla ürün elde etme çabaları başlamıştır. Babadan oğula geçen geleneksel üretim teknikleri üretim artışında yetersiz kalmıştır. Gelişen teknolojinin tarıma uygulanmaya başlamasıyla sanayicilerin ve sermayenin tarıma ilgisi artmış, daha büyük, standartları yüksek ve kontrollü tarım işletmeleri kurulmaya başladı. Hibeli desteklerle kurulan büyük tarım işletmeleri, gıdanın ekilmesinden sofraya gelinceye kadar olan bütün işlem basamaklarını bilmek istemektedir. Tüketici, iyi tarım uygulamalarıyla tükettiği gıdanın hangi çiftçi tarafından üretildiği, hangi işletme tarafından ne tür işlemlerden geçirildiği, kim tarafından paketlendiğini sorgulayıp öğrenebilmektedir” dedi.
Bütün dünyada tarım ürünlerinin izlenebilirliğinin ve gıda güvenliğinin sağlanmasın en önemli konu olduğunu söyleyen Özbudak, “Bakanlığımız konunun ciddiyetini dikkate alarak 8 Eylül 2004 tarihinde iyi tarım uygulamaları yönetmeliğini hazırlayarak Resmi gazetede yayınladı. 7 Aralık 2010 tarihinde de tekrar düzenleme yapılarak daha kapsamlı hale getirildi” diye konuştu.
Yetiştiricilerin ürünlerini çok daha iyi fiyata satabilecekleri gibi daha kolay ihracat yapabileceklerini anlatan Özbudak, “İyi tarım uygulamalarının bir üst basamağı organik tarımdır. İyi tarımda dönümüne 50 lira, organik tarımda dönümüne 70 lira destek verilmektedir” dedi.
Panelde İl Tarım Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Kaan Erözmen, Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş, Eski Maliye Bakanı Ekrem Pakdemirli birer konuşma yaptı.
Etkinlik sonunda Tarım Bakanlığı tarafından proje kapsamında iyi tarım uygulamasını ve yaygınlaşmasını başarıyla gerçekleştiren 22 çiftçi, sertifikalarını Kaymakam Yasin Öztürk, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdurmuş’un ellerinden aldı. Davetliler daha sonra araziye giderek dal sarsıcı ve dip toplama makinelerini yerinde test etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327