İlk Ders Rektör Laçiner’den

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk dersi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in verdiği ilk derse, Rektör Yardımcısı...

İlk Ders Rektör Laçiner’den
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinde, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ilk dersi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in verdiği ilk derse, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Saçar, Dekan Prof. Dr. Hüseyin Özdemir, fakülte öğretim üyeleri ve birinci sınıf öğrencileri katıldı.
Açılış konuşmalarının ardından Rektör Laçiner, ÇOMÜ hakkında öğrencilere bilgi vererek, üniversitenin temel görevlerini, öğrencilik hayatında dikkat edilmesi gerekenleri, üniversite hayatının insana kattıklarını anlattı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin 46 bin öğrencisi, 3 bini aşan akademik- idari personeli ve Fakülte, Enstitü, Yüksekokul, Meslek Yüksekokulları ile iyi nesiller, iyi fikirler üreten bir üniversite olduğunun altını çizen Rektör Laçiner, öğrencilere 7/24 açık olan ÇOMÜ Kütüphanesi ve yapımında sona gelinen Tıp Fakültesi Hastanesi hakkında bilgi verdi. Üniversitenin üç temel görevi olduğunu belirten Rektör Laçiner, “Gençlere eğitim öğretim vererek, onları bir alanda düşünebilen, bilgiyi anlayabilen, uzmanlaşmış kişiler haline getirmek, bilim yapmak ve bilim insanı yetiştirmek, kamuoyunu aydınlatmaktır. Üniversite hazır bilginin size anlatılmasından daha ötesini veren bir yerdir. Üniversite de hocalarınız size hazır bilgiyi anlatmanın dışında o bilginin özünü de anlatmakla yükümlüdürler. İlaveten o bilgiyi genişletmekle de yükümlüdürler. Üniversite bundan önce bulunduğunuz eğitim öğretim kurumlarından farklıdır. Bilginin parçalandığı bir yerdir. Bunların ötesinde hayat nedir? Ben kimim? Neredeyim? sorularına daha esaslı cevaplar arandığı bir yerdir” dedi.
Üniversitede alınan eğitim öğretimin önemine dikkat çeken Rektör Laçiner, “Burada aldığınız eğitim- öğretime önem vermez, aldığınız bilgilere kendinizde bir şeyler katmaz, mesleğin ötesinde bir donanıma sahip olmazsanız buradan bilgisiz olarak çıkarsınız. Üniversite eğitimi alıyorsanız bir sanatkâr olmalısınız. Öğrenci olmak sınavı kazanmak ya da bir sınıfta kayıtlı olmak değildir. Öğrenci olmak için öğrenmeye açık olmalısınız. Öğrenme isteği ile dolu olmalısınız. Anlatılanı almaya hazır olmalısınız. Eğer anlatılanı almaya hazır değilseniz, algılarınız açık değilse dünyanın en iyi öğretim üyesi de buraya gelse size hiçbir şey aktaramaz. Bunun için algılarınız her zaman açık olsun. Şunu unutmamanız gerekiyor. Üniversite hayatı bir daha tekrar etmeyecek. O yüzden buranın kıymetini iyi bilin. Karakteriniz burada şekillenecek. İlkelerinizi, değerlerinizi sağlam temeller üzerine kurun. Dersle ilgili, insan ilişkileri ile ilgili, hayatla ilgili görüşlerinizin burada tam anlamıyla oturması çok önemli. İyi bir planlama ile her şeyi zamanında yapmak gerekir. Derste ders, eğlencede eğlence, gibi ayrımların düzgün bir şekilde oturtulması şart” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327