İyi Tarım Sertifika Dağıtım Töreni Düzenlendi

İyi tarım uygulamaları; Çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile gıda güvenliğini sağlayan bir tarımsal üretim metodudur.Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere, uluslararası...

İyi Tarım Sertifika Dağıtım Töreni Düzenlendi
İyi tarım uygulamaları; Çevre, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik ile gıda güvenliğini sağlayan bir tarımsal üretim metodudur.
Avrupa Birliği ülkeleri başta olmak üzere, uluslararası ticarete konu olan yaş meyve sebzede tüketici talepleri doğrultusunda, iyi tarım sertifikalı ürünler tercih edilmektedir. İyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması sonucunda, tüketicilere güvenilir ürün arzının sağlanması ve ülkemizin yaş meyve sebze ihracatının artırılması amaçlanmaktadır.
Uzundere ilçesinde uygulanmakta olan "Örtü altında İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi" kapsamında Altınçanak Mahallesinde sertifika dağıtım töreni düzenlendi.
Törene Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar, Uzundere Kaymakamı Mehmet Levent Kepçeli, çeşitli kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve yerel sivil toplum kuruluş yetkilileri katıldı.
Törende konuşan Vali Yardımcısı Abdurrahman İçyer; özetle "İyi tarım uygulaması yaparak sertifika almaya hak kazanan örtü altı yetiştiricilerine teşekkür ederek, iyi tarım uygulamalarının soframıza gelen yiyeceklerin üretim aşamalarını bilmemiz açısından önem arz ettiğini, bu tür çalışmaların diğer çiftçilere örnek teşkil etmesi gerektiğini vurguladı."
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Osman Akar, özetle "İyi Tarım Uygulamalarının insan sağlığına ve çevreye zarar vermeyecek üretim yapılmasını önerdiğini, bu amaca yönelik olarak Dünyadaki gelişmelere paralel olarak Türkiye’de de uluslararası alanda kabul görmüş çeşitli standartların izlenmesini ve uygulanmasının gerekli hale geldiğini belirtti. Bu amaçla ilimizde örtü altında İyi Tarım Uygulamaları Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi uygulamalarına 2013 yılında başlandığını, 2014 yılında devam ettiğini belirterek asıl hedeflerinin başta Uzundere olmak üzere Şenkaya, Olur ve Tortum ilçelerimizde de iyi tarım uygulamalarının yaygınlaştırılması olduğunu bildirdi."
Ayrıca Uzundere Kaymakamı Mehmet Levent Kepçeli, Proje Koordinatörü Ahmet Polat ve İTU üreticisi Nehri Kocakaya birer konuşma yaptılar.
Törende sertifika almaya hak kazanan 5 üreticiye İyi Tarım Uygulamaları sertifikaları dağıtıldı.
Tören, protokolün ve katılımcıların İyi Tarım Uygulamaları yapılan seralarda gezi ile sona erdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327