İzmir Ekonomi’de Hijyen Eğitimi

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından Narlıdere Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde perakende, yiyecek sektörlerinde ve güzellik merkezlerinde çalışanlara anlatılıyor....

İzmir Ekonomi’de Hijyen Eğitimi
İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu tarafından Narlıdere Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde perakende, yiyecek sektörlerinde ve güzellik merkezlerinde çalışanlara anlatılıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında gerçekleştirilen eğitimlerde, 36 kişi sertifikalarını alırken, 140 kişi daha hijyen eğitimini tamamlayacak.
İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlileri Dr. Funda İfakatTengiz, Dr. Yavuz Selim Süral ile Sağlık Bilimleri Fakültesi Öğretim Görevlileri Deniz Harputlu, Melahat Kızıl, Sevil Telli, Nursun Üstünkarlı ve Deniz Talaz tarafından verilen eğitimler kapsamında katılımcılar, el yıkama, maske takma, bone kullanma gibi temel bilgilerin yanı sıra enfeksiyon oluşumlarına karşı özel eğitim alıyor.
Eğitim hakkında bilgi veren İEÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Dr. Funda İfakatTengiz, katılımcıların iki gün boyunca 8 saat süren bir eğitime tabi tutulduklarını belirterek, “Gıda üretim ve perakende satış işyerlerinde, insani tüketim amaçlı sular ile doğal mineralli suların üretimini yapan işyerlerinde çalışanların hijyen eğitimini almaları gerekiyor. Ayrıca kaplıca, hamam, sauna, berber, kuaför, dövme ve piercing yapılan yerler, masaj ve güzellik salonları, otel, gibi yerlerde görev yapan tüm çalışanların da bu eğitime tabi olmaları yönetmelikle kararlaştırılmıştır. Yönetmelik gereğince eğitimi almayan kişiler söz konusu işletmelerde çalıştırılamaz” dedi.
Eğitimlerde, enfeksiyon ve etkenleri, bulaşıcı hastalıklara yönelik bilgilerin aktarıldığını kaydeden Tengiz, temizlik kuralarına her daim uyulması gerektiğini söyledi. Tengiz, “Özellikle yiyecek sektöründe ve güzellik salonlarında çalışanlar tarafından büyük ilgi gören eğitimlerimizde, temel bilgilerin yanı sıra bone, maske, eldiven giyimi gibi çeşitli eğitimler verildi” diye konuştu.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327