Karaman’da Yaban Hayvanlar İçin Doğaya Yem Bırakıldı

Karaman’da yoğun kış şartları nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğüne bağlı Karaman Şube Müdürlüğü tarafından yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.Konuyla ilgili olarak Karaman Şube Müdürlüğü’nden...

Karaman’da Yaban Hayvanlar İçin Doğaya Yem Bırakıldı
Karaman’da yoğun kış şartları nedeniyle Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğüne bağlı Karaman Şube Müdürlüğü tarafından yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı.
Konuyla ilgili olarak Karaman Şube Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, "Ağır kış koşullarının yaşandığı dönemlerde yaban hayvanları besin ihtiyaçlarını karşılayamadığı için kara yollarına ve kırsal bölgedeki yerleşim birimlerine inerek yiyecek aradığı görülmektedir. Özellikle kuşların anayollara inmesi sonucu hem kuşların telef olmasına neden olmakta hem de trafik kazalarına zemin hazırlamaktadır. Ayrıca yırtıcı hayvanların kırsal kesimdeki köylere kadar inip insanlara ve evcil hayvanlara saldırarak yöre halkı için tehlike arz etmektedir. Bu durum nedeniyle yaban hayvanlarının kendi habitatında besin takviyesi yapılması zorunluluğunu ortaya çıkarmaktadır. Bu kapsamda Orman ve Su İşleri Bakanlığı 8. Bölge Müdürlüğü Karaman Şube Müdürlüğünce kar örtüsü sebebiyle yiyecek bulmakta güçlük çeken yaban hayvanlarına her yıl olduğu gibi bu yılda besin desteği yapılmaya devam edilmektedir. Böylece hem yaban hayvanları olumsuz iklim şartlarını en az zayiatla geçirmeleri sağlanmakta hem de yaban hayvanlarının açlık sebebiyle kırsal bölgede yaşayan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdidi önlenmektedir. Karaman Şube Müdürlüğü her yıl olumsuz iklim şartlarında ilimizin muhtelif yerlerinde bulunan av ve yaban hayatı sahalarına kuşlar için buğday kırığı, yanan koyunları ve atlar için saman, yonca, yırtıcı hayvanlar içinde sakatat bırakılmıştır" denildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327