Kesintinin bedeli faturaya yansıyacak mı?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız geçtiğimiz hafta salı günü yaşanan elektrik kesintisine ilişkin konuştu. Yıldız, özellikle sosyal medyada yayılan kesintinin bedelinin tüketiciye yansıtılacağı söylentisine yanıt verdi.

Kesintinin bedeli faturaya yansıyacak mı?
Elektrik kesintisi ile birlikte ortaya çıkan maddi kayıplara ilişkin bir tanzimin söz konusu olup olmayacağını değerlendirmesi istenen Yıldız, "İletim sistemlerinde mekanizma böyle çalışmıyor. Yapılan sözleşmeler, anlaşmalar böyle bir şeyin söz konusu olmadığını gösteriyor. Bir abartıdan bahsetmek istiyorum: Bazı yazılı basın organlarında 6 saat içinde şu kadar milyarlık zarar oluştuğu söyleniyor. Ben şunu soruyorum: O 6 saat içinde o işletmeler o kadar milyar dolarlar mı kazanıyordu.
Bir yerde zarar var demeniz için mutlaka bunun zararı oldu. Ama bir zarar var demeniz için o kadar kar ediliyor olması lazım. Eğer bizim işletmelerimiz o 6 saat içinde 3 milyar dolar kazanıyorsa Türkiye'nin çok çok yani bizim sunduğumuz Türkiye'den çok çok daha ileride olduğunu söylemek isterim. Nimet ve külfeti eş zamanlı değerlendirmek daha doğru olacak" ifadelerini kullandı. Özellikle sosyal medyada yayılan kesintinin bedelinin tüketiciye yansıtılacağı söylentisine yanıt veren Yıldız, elektrik kesintisinin faturalara yansımayacağını da vurguladı.


HDP'NİN 'BEDELSİZ ELEKTRİK' VAADİNE YANIT
HDP'nin seçim beyannamesinde yer alan elektriğin bir kısmının bedelsiz verileceğine ilişkin değerlendirmeleri sorulan Yıldız, "Tabi sorumluğu omuzunda taşımayanlardan böyle bir şey bekleriz. Ancak gerçekçi değil. Elektrik bir havuzdur. O havuzun işçinde aldığınız bir kova suyun bedelini bir başkasına ödetmek zorundasınız. Başak bir adaletsizliğe yol açmamak lazım. zaman zaman bize doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesini kast ederek üretim tesisleri bizim bölgemizde. Siz ne tüketiyorsunuz diye başka bir dil kullanımı, başka bir Türkiye gibi söyleyerek doğunun, batının başkasına ait olduğunu söyleyerek bir ifade oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye bir bütündür. Hizmetlerden eşit şekilde yararlanacak. Böyle bir anlayışı reddediyoruz. Onun hangi maksatla söylendiğini çok iyi bildiğimiz için de Türkiye'nin bütünlüğüne aykırı, Türkiye'nin bütünlüğünü tehdit eden bir cümle olarak da görüyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2015, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner324

banner325

banner327