Konya İhh Suriye’ye 10 Tır Yardım Gönderiyor

Suriye’de, iç savaş başladığı günden bu yana çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Konya İHH, kış mevsimi nedeniyle yeni bir kampanya başlattı.Konuyla alakalı bilgi veren Konya İHH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Uysal,...

Konya İhh Suriye’ye 10 Tır Yardım Gönderiyor
Suriye’de, iç savaş başladığı günden bu yana çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren Konya İHH, kış mevsimi nedeniyle yeni bir kampanya başlattı.
Konuyla alakalı bilgi veren Konya İHH Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Hasan Hüseyin Uysal, “19. yüzyılın sonu 20. yüzyılın başında Osmanlı’nın zayıflayıp yıkılmasıyla büyük İslam Coğrafyası baştan başa işgal edildi. Emperyalist güçler coğrafyamızı bölüştü. Ancak işgalciler Müslüman halkların işgale, zulme sürgit boyun eğmeyeceğini biliyorlardı. Doğrudan kendi varlıklarının direnişi tetiklediğini ve direnişi bastırmanın kendilerine çok büyük maliyet getirdiğini de kısa bir tecrübe ile gördü. Kendileri görünmeden işgali sürdürmenin yolunu aradılar. Çıkardıkları işgalci çizmelerini, işgalcilere kalbi-fikri bağlanma duygusu içinde olan, zihnen devşirilmiş yerli işbirlikçilere giydirdi. Böylece her biri, kendisine düşen coğrafyada kendi taşeronu yerli işbirlikçi kadroyu oluşturdu ve himayesine aldı. Ülkelerin kaynakları ve imkânları bu yerli işbirlikçiler eliyle talan edildi” dedi.
Suriye’deki mevcut durumu anlatan Uysal, şunları söyledi: “Suriye’de bu talana maruz kalan coğrafyalarımızdan biridir ve 44 yıldır baba oğul taşeron Esed’lerin zulmü altında inlemektedir. Baba Hafız Esed 1982 yılında Hama’da 25 bin masum Müslümanı katletti. Babasını zulüm yapmakta yaya bırakan Beşşar Esed’in katlettikleri ise şimdiden 200 bini aştı. Dört yıldır dünyanın vahşi azman güçlerinin pazarlıkları sonuçlanmadığı için Esed’in azınlık yönetiminin Suriye’yi acımasızca tarumar etmesine göz yumulmaktadır. İç savaş, Esed’e verilen doğrudan mezhepçi destek ve doğrudan- dolaylı siyasal blok desteğiyle sürekli uzatılmakta ve ülkede yıkım da giderek artmaktadır. Bu acımasız ve ahlaksız vasatta hem Suriye içinde kalan Müslüman halkımızın hem de muhacir durumuna düşenlerin çektikleri acı yürekleri dağlamaktadır.”
Zalim yönetimlerin mağdur ettiği, ekmeğe, aşa, giyeceğe, barınağa muhtaç hale gelmiş insanların yanında İHH’nın yer aldığını anlatan Uysal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Sorunların acıların arttığı şu kış günlerinde kardeşlerimizin yardımına daha çok koşma çabası içindedir. Bu amaçla İHH olarak bu güne kadar Suriyeli mazlumlara gönderilen binlerce TIR yardım malzemesi içinde Konya’nın katkıları ciddi bir yekün tutmaktadır. Konya İHH olarak yaraları sarmak için yeni bir hamle ile kolları sıvadık. İnşallah önümüzdeki 20 gün içerisinde 10 TIR daha yola çıkaracağız.”
İHTİYAÇ MALZEMELERİ
Sınırda ve Suriye içindeki kamplardaki görevlilerden gelen Genel Acil İhtiyaç Malzemeleri; un, konserve çeşitleri, gıda kolisi, bebek kolisi, hijyen paketi, yaralı ihtiyaç çantası, kırtasiye malzemeleri ’defter-kalem-silgi-çanta gibi, okul sıra ve masası, sünger yatak, mat yatak, bot, makarna, pirinç, bulgur, makarna, kırmızı mercimek, acil kış malzemeleri ise, naylon çizme (dize kadar içerisi yünlü), yün çorap, yün içlik (alt üst), uyku tulumu, erkek bot, yağmurluk, prina odunu, atkı-bere olarak belirtildi.
Uyar, son olarak “Kardeşlik duyguları kuvvetli kadim medeniyet merkezi Konya’mızın gönlü zengin insanları, biliyoruz ki bu kampanyamızı da en yoğun biçimde destekleyecektir. Şimdiye kadar eksilmeyen destekleri için aziz milletimize ve değerli hemşehrilerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner324

banner325

banner326

banner327