Köylülerin İmam İsyani

Kastamonu’nun Cide ilçesine bağlı İlyasbey köyünde bulunan tarihi “Hacı Yakup Bey ve Hacı Onbaşıoğlu” camisinde namaz kıldıracak imam bulamayan köylüler isyan etti.İlyasbey Köyündeki iki camiye de imam atanmasını isteyen köylüler,...

Köylülerin İmam İsyani
Kastamonu’nun Cide ilçesine bağlı İlyasbey köyünde bulunan tarihi “Hacı Yakup Bey ve Hacı Onbaşıoğlu” camisinde namaz kıldıracak imam bulamayan köylüler isyan etti.
İlyasbey Köyündeki iki camiye de imam atanmasını isteyen köylüler, cami önüne toplanarak yaşananlara tepki gösterdi. Cide Müftülüğü’nün kayıtlarına göre her iki camide imam kadrosu bulunduğunu kaydeden köy sakinlerinden Ahmet Turhan, "Buna rağmen 5 aydır camilerimizde imamımız yok. Köyde cenaze namazı, cuma namazı kıldıracak imam bulamıyoruz. Çalmadığımız kapı kalmadı ama bir sonuç alamadık Diyanet İşleri Bakanlığı’nın sesimizi duyup camilerimize imam atamasını istiyoruz" dedi.
’BAYRAM NAMAZI KILINAMADI’
İmam sorununun giderilmesini isteyen köy muhtarı Yakup Turan, "Bu köyde herkes Müslüman’dır. Her Müslüman gibi bizde dinimizin gerektirdiği ibadetleri camimizde yapmak istiyoruz. Geçen Kurban Bayramında camilerimizde bayram namazını imam olmadığı için kılamadık. Köyümüz Kasaba büyüklüğünde bir yer, yaklaşık olarak çevredeki 30’dan fazla köyün merkezi konumundadır. Çevremizde ki 10 hanelik hiç cemaati olmayan köylere imam atanırken, köyümüze imam atanmıyor olmasını anlamakta güçlük çekiyorum" dedi.
Köy muhtarı Turan, “Camilerimizde her namaz vaktinde yaklaşık 200 kişinin üzerinde cemaatimiz oluyordu, Cuma namazlarında ise camilerimiz tamamen dolup taşıyordu. 5 aydır her iki camide de imam olmaması nedeniyle maalesef insanlar ibadetlerinden soğudu. Köylüler ve heyet olarak çalmadık kapı bırakmadık İlçe ve İl Müftülüklerine defalarca gitmemize rağmen her seferinde önümüze izlekler sürüldü. Diyanet İşleri Bakanımız bu feryadımızı inşallah duyar ve her iki camimize de imamlarımız atanır” şeklinde konuştu.
CHP’DEN KÖYDE İNCELEME
Cumhuriyet Halk Partisi Cide İlçe Başkanlığı İlyasbey köyünün imam sorununa duyarsız kalmadı. İlçe Başkanı Zeki Emül ve beraberindeki heyet her iki camiye de gelerek incelemelerde bulundu. Zeki Emül yaptığı açıklamada, “Böyle kalabalık bir nahiyenin 5 aydır iki camisinin de imamsız olması gerçekten üzüntü verici. Bu konuda biz elimizden ne geliyorsa yapacağız. İstanbul Milletvekilimiz Sayın İhsan Özkeş ile irtibata geçtik bu konuda girişimlerde bulunacağını diyanet işleri ile görüştüğünü bize ilettiler. Aynı zamanda Kastamonu İl Başkanımız Salih Karasalihoğlu’nun da bizlere talimatı var. Gerekli raporu yazıp İl Başkanlığına ve Genel Başkanlığımıza sunacağız. İmamsız köy olmaması için elimizden geleni yapacağız. Bu kadar imam hatiplinin olduğu ülkemizde, imamsız cami olması anlaşılır gibi değil” dedi.
Ayrıca, köydeki imamsız camilerden “Hacı Yakup Bey Camisi’nin” tarihi bir cami olduğu ve tarihinin 200 yıldan daha fazla olduğu belirtildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327