Kulp’ta 71’lik Dedeye Askerlik Tebligatı Şoku

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine Bağlı Ağaçkorur köyünde yaşayan 9 çocuk babası ve 18 torun sahibi Sadi Yakut (71) isimli vatandaşa ikinci kez askerlik celbi geldi. Sadi dede, "Genç olsaydım tekrar askere giderdim" dedi.Kulp’ta yaşayan 71...

Kulp’ta 71’lik Dedeye Askerlik Tebligatı Şoku
Diyarbakır’ın Kulp ilçesine Bağlı Ağaçkorur köyünde yaşayan 9 çocuk babası ve 18 torun sahibi Sadi Yakut (71) isimli vatandaşa ikinci kez askerlik celbi geldi. Sadi dede, "Genç olsaydım tekrar askere giderdim" dedi.
Kulp’ta yaşayan 71 yaşındaki Sadi dede, askerden gelen celp kağıdı nedeni ile şoka girdi. Daha önce 2 yıl askerlik yapan Sadi dede, ikinci kez askere çağrıldı. Kendisine askerlik şubesinden yoklama kağıdı geldiğinde şoka girdiğini belirten Sadi dede, "Askerliğimi yapmış olmama rağmen şaşırarak tebligatla beraber, Lice Askerlik Şubesi’ne gittim. Yapılan inceleme de herhangi bir sonuca varılmadı. Bende bir dilekçe ile baş vurmak zorunda kaldım. Askerlik çağına girmeme rağmen, 1111 sayılı Askerlik Kanunu gereğince 14 Mayıs 2009 tarihine kadar yoklamamı yapmadığım için yoklama kaçağı duruma düşmüşüm" dedi.
"1960’TA ASKERLİĞİMİ YAPTIM"
Kendisinin acemi birliğini 1960 yılında Denizli’de Piyade olarak yaptığını kaydeden Sadi dede, "6 ay boyunca Denizli’de acemi birliğinde görev yaptım. 6 ayın sonunda usta birliğim için beni Ankara il merkezinde bölük komutanın postacısı olarak görev yaptım. 5-6 ay Ankara’da kaldıktan sonra tekrar dağıtımımız oldu. Bu sefer İskenderun’a gönderildim. İskenderun alayında yaklaşık 1 yıl askerlik yaptıktan sonra terhis edildim ve askerlik görevimi bitirdim. Ben bir aylık iznimde dahil olmak üzere toplam 24 ay askerlik yaptım. Bana gönderilen yazıda bir yanlışlık var. Bu yanlışlığın düzeltilmesini istiyorum" dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner325

banner326

banner327