Kuvvetli Lodos Hafta Sonu Fırtınaya Dönüşecek

Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Cuma gününden itibaren Ege Denizi’nde beklenen kuvvetli lodos fırtınasına karşı vatandaşları uyardı.Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre; Cuma günü öğle saatlerinde Ege Denizi’nde,...

Kuvvetli Lodos Hafta Sonu Fırtınaya Dönüşecek
Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, Cuma gününden itibaren Ege Denizi’nde beklenen kuvvetli lodos fırtınasına karşı vatandaşları uyardı.
Meteorolojiden yapılan son değerlendirmelere göre; Cuma günü öğle saatlerinde Ege Denizi’nde, akşam saatlerinden itibaren Marmara bölgesi ve Kıyı Ege’de rüzgarın hızını arttırarak güney ve güneybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde 50-70 km/saat hızıyla esmesi bekleniyor. Cumartesi ve Pazar günleri rüzgarın şiddetini daha da arttıracağı, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz’de 60-80 km/saat hızında, Marmara bölgesinde ise yer yer 80-100 km/saat hızla fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın etkisini azaltarak Salı gününe kadar devam etmesi bekleniyor.
Kuvvetli lodos fırtınası ve hava sıcaklıklarındaki hissedilir derecedeki artış ile birlikte kar örtüsü bulunan yerlerde kar erimeleri meydana gelebileceği tahmin ediliyor. Kar erimeleri, soba ve doğal gaz kaynaklı baca gazı zehirlenmeleri, kara, hava ve deniz ulaşımında meydana gelebilecek aksamalar, ağaç ve direklerin devrilmesi ile çatı uçmalarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner321

banner327